W naszej klinice w Redzie łatwo i szybko wykonasz badania diagnostyczne takie jak RTG i tomografia. Stworzyliśmy oddzielny gabinet do diagnostyki RTG, w którym wykonujemy różne rodzaje zdjęć radiologicznych. Wykorzystujemy wysoko zaawansowany technologicznie sprzęt, jak przestronny tomograf orthophos SL 3D, który umożliwia nam wykonywanie bardzo ostrych obrazów pantomograficznych, a także zobrazowania pełnych łuków szczęki i żuchwy oraz otaczających je struktur. Zebrane dane pozwalają nam na precyzyjną diagnostykę i leczenie.
Rentgenodiagnostyka to jeden z kluczowych elementów w diagnostyce stomatologicznej. Umożliwia ona ocenę anatomii zębów oraz tkanek otaczających, postawienie trafnej diagnozy, a co za tym idzie, skuteczne leczenie. RTG zlecamy min. przed każdym leczeniem kanałowym, usunięciem zęba, leczeniem ortodontycznym, wszczepieniem implantów i leczeniem protetycznym. Badanie to trwa kilka minut i jest bezbolesne. W zależności od prowadzonego leczenia wykonuje się następujące zdjęcia RTG zębów: punktowe, panoramiczne i cefalometryczne.
Co to jest diagnostyka obrazowa?
Odpowiedź na pytanie “co to jest diagnostyka obrazowa” dotyczy nie tylko stomatologii, ale w ogóle medycyny. Otóż jest to dziedzina diagnostyki umożliwiająca wykrycie zmian chorobowych w organizmie. W stomatologii wykorzystuje się najczęściej promieniowanie rentgenowskie – rentgenografię (RTG) i tomografię komputerową (TK). Choć dawki promieniowania stosowane do przeprowadzenia wspomnianych badań są znikome i bezpieczne dla organizmu, nie zaleca się jednak wykonywania ich kobietom w ciąży.
Prześwietlenie zębów – co na nim widać?
Prześwietlenie zębów – tak w języku potocznym nazywa się stomatologiczne badanie RTG. W zależności od planowanego leczenia i tego, co ma być uwidocznione na zdjęciu rentgenowskim, decydujemy się na jedno z poniższych badań.
1. Zdjęcie punktowe
Ten najczęściej wykonywany typ zdjęcia charakteryzuje się dużą dokładnością i niewielkim zakresem, obejmuje wybrane zęby lub grupy zębów. Uwidacznia on koronę, korzeń zęba oraz tkanki twarde znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie. Zdjęcie punktowe przydatne jest podczas analizy anatomii korzeni, przestrzeni komory miazgi i kanałów korzeniowych oraz diagnostyki próchnicy powierzchni stycznych.
2. Zdjęcie panoramiczne/pantomograficzne
Ten rodzaj zdjęcia cechuje szeroki zakres obrazowania, uwidacznia przestrzeń od zatok szczękowych aż po gałęzie i trzon żuchwy oraz wszystkie zęby, również te nadliczbowe, zatrzymane czy zawiązki zębów niewyrżniętych. Ze względu na swój charakter zdjęcie to jest niezbędnym minimum podczas badania stomatologicznego czy planowania kompleksowego leczenia.
3. Tomografia wiązki stożkowej CBCT
Jest to najdokładniejsze badanie z zakresu rentgenodiagnostyki. Wykorzystuje promienie RTG, które przyjmują postać wiązki stożkowej. Przewagą CBCT nad klasyczną tomografią komputerową jest to, że urządzenie takie wytwarza mniejszą dawkę promieniowania. Tomografia komputerowa wiązki stożkowej umożliwia uzyskanie precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych szczęki, żuchwy, zatok, twarzoczaszki, a także stawów skroniowo-żuchwowych. W stomatologii wykorzystujemy CBCT do analizy położenia i przebiegu struktur anatomicznych oraz planowania z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej czy endodoncji.
Badania RTG lub CBCT należy wykonywać tak często, jak wymaga tego stan uzębienia pacjenta oraz prowadzone działania. O konieczności wykonania którejkolwiek z wyżej wymienionych projekcji decyduje lekarz prowadzący, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta.
W razie wątpliwości bądź pytań odnośnie diagnostyki obrazowej dostępnej w Verde Clinic, zapraszamy do kontaktu.