W naszym gabinecie korzystamy z nowoczesnej technologii CAD/CAM, która pozwala na cyfrowe projektowanie, a następnie komputerowo wspomagane tworzenie uzupełnień protetycznych. To doskonała i precyzyjna cyfrowa alternatywa dla tradycyjnych technik odbudowywania zniszczonych lub utraconych zębów. System projektuje, a w dalszej kolejności frezuje uzupełnienie.
Jak wykorzystujemy CAD/CAM w stomatologii?
Wykorzystanie CAD/CAM w stomatologii pozwala nam tworzyć następujące prace protetyczne:
- korony,
- mosty protetyczne (także na implantach),
- precyzyjne elementy wykorzystywane w implantoprotetyce,
- prace typu: inlay, onlay, overlay, endokorona,
- prace tymczasowe,
- szyny,
- szablony.
Tradycyjny sposób wykonania uzupełnień protetycznych oparty jest na wielu etapach działań – od wykonania wycisków, odlania modeli, po procedury techniczne w pracowni protetycznej i transport. Wymaga to od pacjenta obecności na kilku wizytach. Technologia CAD/CAM znacznie skróciła cały proces, do tego stopnia, że w niektórych przypadkach prace możemy wykonać nawet podczas jednej wizyty.
Co wyróżnia prace tworzone w systemie CAD/CAM?
System CAD/CAM pozwala na tworzenie prac idealnie pasujących do opracowanego filaru i warunków w jamie ustnej. Technologia ta umożliwia wykonanie uzupełnień protetycznych doskonale odwzorowujących zaplanowany kształt z wykorzystaniem szerokiej gamy materiałów, takich jak: tlenek cyrkonu, kompozyt lub stop metali. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że pacjent ma możliwość wglądu w cały proces komputerowego projektowania uzupełnienia, a więc widzi, jak będzie wyglądał finalny jego efekt.
Jak przebiega wizyta w gabinecie z CAD/CAM?
Pacjent, aby uzyskać odbudowę protetyczną, w pierwszej kolejności ma pobrany wycisk elektroniczny. W tym celu używany jest skaner wewnątrzustny. Otrzymany wirtualny model eliminuje konieczność wykonania tradycyjnego wycisku, co bywa nieprzyjemne dla pacjenta, a przy tym obarczone jest pewnym ryzykiem błędu. Na podstawie uzyskanego cyfrowego wycisku projektowana jest praca protetyczna. Mamy pełen jej ogląd – możemy ją swobodnie dostosować do przestrzeni, którą ma zajmować. Wszystko to znacznie skraca czas pracy i zapewnia wysoką dokładność. Gotowy projekt trafia do frezarki, która wycina zaplanowaną bryłę z bloku materiału. Wycięta praca jest następnie wypolerowana i przygotowana do ostatniego etapu, czyli osadzenia w jamie ustnej pacjenta.
Jeśli jesteś ciekaw, czy uzupełnienia protetyczne tworzone w technologii CAD/CAM są rozwiązaniem właściwym dla Ciebie, zapraszamy do kontaktu z rejestracją Verde Clinic.