Cały układ stomatognatyczny jest niezwykle skomplikowanym systemem, składającym się z kości, mięśni, stawów oraz zębów. Nie dziwi więc fakt, że przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania często wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin, w tym fizjoterapii stomatologicznej.
Fizjoterapia stomatologiczna to specjalistyczna forma terapii manualnej, skoncentrowanej na utrzymaniu równowagi mięśniowej głowy, otoczenia stawu skroniowo-żuchwowego, twarzy oraz sąsiadujących okolic.
W jakich przypadkach wskazana jest fizjoterapia?
Bez względu na wiek, fizjoterapia jest kluczowa dla procesu rehabilitacji w przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu.
Każda rehabilitacja wymaga systematycznych sesji terapeutycznych. W ujęciu stomatologicznym praca fizjoterapeuty jest ukierunkowana na przywrócenie prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego i wspomaga leczenie szeregu dolegliwości, takich jak:
- nadmierne zaciskanie zębów,
- szumy uszne,
- blokada stawu skroniowo-żuchwowego,
- bóle kręgosłupa szyjnego,
- wady zgryzu,
- wady postawy.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?
W przypadku dysfunkcji układu stomatognatycznego brak współpracy ze specjalistą może skutkować niechcianymi konsekwencjami dla zdrowia uzębienia. Nadmierne zaciskanie zębów, zwiększone napięcie mięśni twarzy oraz zgrzytanie zębami (bruksizm) mogą prowadzić do starcia zębów, odprysków szkliwa, zniszczenia prac protetycznych, a także nadwrażliwości zębów lub zaburzeń funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.
To z kolei powoduje ból, objawy akustyczne, zmniejszenie zakresu ruchów, a nawet zwichnięcie.
Objawy dysfunkcji skroniowo-żuchwowych
Wyróżnia się wiele symptomów informujących o zaburzeniach funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego:
- trzaski lub blokadę w stawie podczas szerokiego otwierania ust,
- dyskomfort podczas przeżuwania pokarmu,
- napięciowe bóle głowy i szyi,
- szumy uszne.
Niejednokrotnie pacjenci są przekonani o istnieniu zupełnie innej przyczyny niektórych dolegliwości (zwłaszcza tych laryngologicznych lub manifestujących się w obrębie kręgosłupa). Odwiedzają wielu specjalistów, wykonują kolejne pakiety badań w poszukiwaniu pomocy i rozwiązania, a problem wciąż pozostaje niezidentyfikowany.
Dlatego tak ważne jest, by podczas wizyty u lekarza dentysty obszernie opisać spektrum trudności i udzielić szczegółowych informacji o swoim stanie zdrowia. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie leczenia wielospecjalistycznego, zarówno objawowego, jak i też przyczynowego.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Podczas pierwszego spotkania fizjoterapeuta zbiera obszerny wywiad medyczny. Następnie przeprowadza badanie palpacyjne koncentrujące się na rozpoznawaniu grup mięśni charakteryzujących się wzmożonym lub zmniejszonym napięciem oraz zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Ocenie podlegają także uwarunkowania posturalne pacjenta.
Kluczowa część wizyty obejmuje terapię manualną, która polega na uciskaniu, masażu oraz mobilizacji stawów w celu przywrócenia ich funkcji. Niejednokrotnie fizjoterapeuta wspiera się specjalnymi taśmami do kinesiotapingu, które pozwalają utrzymać dłużej efekt wypracowany w gabinecie.
Rolą wykwalifikowanego fizjoterapeuty jest także dopasowanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które pacjent będzie wykonywał samodzielnie w domu. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie osłabionych mięśni lub poprawę elastyczności i zmniejszenie napięcia tych nadmiernie rozbudowanych. Jest to kluczowe dla osiągnięcia długotrwałych rezultatów terapeutycznych.