Fluor odgrywa fundamentalną rolę w profilaktyce próchnicy. Zawarte w paście do zębów związki fluoru utrudniają rozpuszczanie się szkliwa w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Regularna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów. Aby jednak mieć pewność, że należycie dbamy o zęby, zalecamy zabieg fluoryzacji – czyli pokrycia ich powierzchni warstwą specjalnego preparatu z wysoką zawartością fluoru.

Co daje fluoryzacja?

Zabieg fluoryzacji wzmacnia i uodparnia szkliwo na działanie oraz rozwój bakterii próchnicotwórczych. Oprócz czynności ochronnych wykazuje także właściwości regeneracyjne. Zawarty w aplikowanym na zęby preparacie fluor pomaga w uzupełnianiu drobnych, niewidocznych dla oka, ubytków mineralnych w szkliwie zębów, czyli w tzw. remineralizacji.

Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym. Zanim zostanie przeprowadzona, zęby oczyszczone są z kamienia nazębnego i osadu. W tym celu wykonujemy zabieg skalingu i piaskowania. Po nałożeniu na zęby właściwego preparatu, przez kilka godzin po zabiegu pacjent może mieć odczucie zmienionej powierzchni zębów, tak jakby były one brudne. Aby skutecznie chronić zęby, zabieg fluoryzacji powinien być wykonywany co najmniej raz na pół roku.

W naszej klinice wykonujemy zarówno fluoryzację zębów u dorosłych, jak i u dzieciom. Fluoryzacja zębów mlecznych jest niezwykle ważna, gdyż ten rodzaj zębów jest wrażliwszy i bardziej podatny na próchnicę. Szkliwo zębów mlecznych jest cieńsze i słabsze, dlatego bakterie próchnicze szybciej przedostają się do ich unerwionej tkanki, powodując duże szkody. Nie pomaga fakt, że higiena jamy ustnej w przypadku dzieci jest utrudniona, o czym na pewno przekonał się każdy rodzic. Fluoryzacja u dzieci jest zatem zabiegiem bardzo wskazanym.

Fluoryzacja – ile nie jeść?

Zabieg fluoryzacji w naszej klinice wykonuje dyplomowana higienistka stomatologiczna. Przed rozpoczęciem fluoryzacji pacjent jest informowany o wszystkich zaleceniach pozabiegowych. Najważniejszym wskazaniem jest powstrzymywanie się od spożywania posiłków przez min. 1,5 – 2 godziny po zabiegu. Ważne jest, aby preparat mógł jak najdłużej pozostać na szkliwie, gdyż wzmacnia to jego skuteczność. Z tej przyczyny zaleca się, aby przez około jeden dzień po przeprowadzeniu fluoryzacji pacjent nie szczotkował zębów, nie żuł gumy do żucia i nie palił papierosów.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.