Periodontolog Wejherowo | Gdynia | Reda | Verde Clinic
Verde Clinic
Cennik
Kiretaż Oczyszczanie patologicznych kieszonek dziąsłowych ze złogów i ziarniny zapalnej, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i w powiększeniu mikroskopu.
cały łuk
300 zł
kwadrant
150 zł
Płukanie kieszonek z założeniem leku Irygacja patologicznych kieszonek dziąsłowych z założeniem leku.
100 zł
Szynowanie rozchwianych zębów Unieruchomienie rozchwianych zębów przy zastosowaniu szyny z włókna szklanego.
szynowanie trzech rozchwianych zębów
300 - 400 zł
każdy kolejny punkt
100 zł

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób przyzębia, a także nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to tkanki otaczające zęby, w których skład wchodzi dziąsło, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Chronią one ząb przed zakażeniem i utrzymują go w zębodole. Przyjrzyjmy się, jakimi chorobami przyzębia zajmuje się dokładnie periodontologia i jak się je leczy?

Czym jest periodontologia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, periodontologia zajmuje się utrzymaniem optymalnego stanu przyzębia. Choroby tkanek otaczających ząb są dość powszechnym zjawiskiem – występują zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Dzielą się na dwie podstawowe grupy: zapalenie dziąseł i bardziej zaawansowane – zapalenie przyzębia. Pierwsze z nich to początkowe stadium choroby. Jeśli jednak stan zapalny dziąseł będzie zaniedbany, może następnie przejść w zapalenie przyzębia. Tego rodzaju schorzenie wywołuje poważne zaburzenia, jakimi są cofające się dziąsła. Nieleczone, prowadzi do odsłaniania szyjek i korzeni zębowych, przez co zęby stają się rozchwiane i zwiększa się ryzyko ich utraty.

Najczęstszą przyczyną występowania chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a co za tym idzie – zwiększone odkładanie się płytki nazębnej. Zalegająca płytka nazębna jest źródłem bakterii, które wpływają na stan zapalny dziąseł, a następnie całego przyzębia. Innymi przyczynami powstawania tego typu chorób mogą być uszkodzenia w wyniku urazów mechanicznych, zaburzenia ogólnoustrojowe, czynniki genetyczne lub środowiskowe, takie jak stres, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu lub niewłaściwa dieta.

Choroby przyzębia – jak je leczymy?

Ogromne znaczenie w leczeniu chorób przyzębia mają zabiegi profilaktyczne. Na początku higienistka wykonuje skaling, oczyszczając zęby z płytki i kamienia nazębnego. Ponadto uczy pacjenta w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Kolejnym etapem jest usunięcie kamienia poddziąsłowego i polerowanie korzenia zęba tzw. kiretaż. Ten zabieg wykonuje periodontolog, gdy doszło do powstania patologicznych kieszonek przyzębnych, czyli pogłębienia się szczelin między dziąsłem a zębem. Pozwala na usunięcie zakażonych tkanek i regenerację dziąsła. Wyróżniamy kiretaż zamknięty – gdy rozmiar kieszonek przyzębnych nie jest większy niż 5 mm, oraz kiretaż otwarty, gdy kieszonki są jeszcze głębsze i ich oczyszczenie wiąże się z delikatnym nacięciem dziąsła. Kiretaż otwarty bezwzględnie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Końcowym etapem leczenia chorób przyzębia jest szynowanie, które ma za zadanie unieruchomić rozchwiane zęby. Ten zabieg zapobiega ich przesuwaniu się oraz wyważaniu, np. podczas gryzienia. Szynowanie może mieć postać ruchomą (szynoproteza) lub stałą, o czym decyduje lekarz periodontolog.

Na końcu należy podkreślić, że podstawą zachowania zdrowego przyzębia jest codzienna, domowa troska o higienę jamy ustnej.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Pakiet WIOSENNY UŚMIECH

  Kompleksowa higienizacja (scalling, piaskowanie, fluoryzacja) oraz wybielanie laserowe.

  Pakiet GŁADKIE CZOŁO

  Pakiet obejmuje zabiegi wygładzające na czole i gładziźnie.

  Vouchery na usługi w VC

  Vouchery podarunkowe w dowolnej kwocie na wszystkie usługi dostępne w ofercie naszej kliniki.

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Oferujemy pomoc w doborze spersonalizowanych akcesoriów do higieny jamy ustnej
  Umów wizytę