ICON to nowoczesna metoda leczenia początkowej fazy próchnicy bez naruszenia szkliwa zęba. Polega ona na wypełnieniu jego zdemineralizowanej struktury płynną żywicą Icon. Zabieg jest bezbolesny i krótki – przeprowadzony w trakcie jednej wizyty.

Na czym polega metoda ICON?

Icon to metoda służąca do leczenia próchnicy w jej początkowej fazie, objawiającej się m.in. występowaniem białych plamek na szkliwie zębów. Płynna żywica Icon wnika w zdemineralizowane szkliwo zęba, powodując odwrócenie skutków tego procesu oraz zabezpiecza przed działaniem kwasów wydzielanych przez bakterie próchnicotwórcze. Ostatecznie rozwój próchnicy jest zahamowany. Zabieg jest prosty, czasochłonny ale o niskiej inwazyjności.

Leczenie próchnicy metodą ICON

Zabieg infiltracji szkliwa żywicą ICON rozpoczyna się od izolacji koferdamem (zabezpieczenia tkanek miękkich oraz sąsiadujących zębów) i oczyszczenia powierzchni zęba. Kolejnym krokiem jest wytrawienie szkliwa – nałożenie żelu trawiącego, który spłukujemy wodą po około 2 minutach – czynność tą wykonuje się kilkukrotnie. Następnie tkanki dokładnie osuszamy, tak aby woda została usunięta spomiędzy pryzmatów szkliwnych. Finalnie aplikujemy płynną żywicę na powierzchnię tak przygotowanego szkliwa zęba, naświetlamy lampą UV oraz usuwamy zabezpieczenie i polerujemy zewnętrzną powierzchnię.

Żywica wnika głęboko i precyzyjnie w strukturę zdemineralizowanego szkliwa oraz wypełnia powstałe kanaliki. Tym samym wzmacnia tę strukturę i czyni ją odporną na działanie kwasów kariogennych, odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Zaleceniem po infiltracji szkliwa żywicą ICON jest stosowanie przez tydzień tzw. białej diety. Pacjent powinien unikać w tym czasie spożywania produktów, które mogą prowadzić do przebarwień, takich jak buraki, czerwone wino, kawa czy herbata.

ICON – wskazania do zabiegu

Tak jak wspomniano, stosowanie metody Icon wskazane jest w leczeniu próchnicy w jej początkowej fazie. Rozwiązuje problem demineralizacji szkliwa oraz występowania białych plamek, które zaburzają estetykę zębów. Żywica Icon ma bowiem podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo zębów, dzięki czemu po zabiegu ich kolor staje się ponownie równomierny.

ICON – efekty leczenia

Leczenie próchnicy metodą Icon to same zalety. Nie tylko zatrzymuje rozwój choroby, ale pozwala zachować zęby w nienaruszonym stanie. Zabieg w żaden sposób nie ingeruje w ich zdrowe tkanki, a także nie wymaga preparacji wiertłem. Metoda Icon to zatem prawdziwie rewolucyjne podejście do leczenia próchnicy w jej początkowej fazie. Cieszymy się, że pacjentom naszej kliniki możemy zaoferować najnowsze osiągnięcia współczesnej stomatologii.

Jeśli jasne plamki na zębach nie zostaną zauważone, a pacjent nie zgłosi się na leczenie stomatologiczne, postępujący proces demineralizacji doprowadzi do powstania ubytków i potrzeby bardziej inwazyjnego leczenia. Z tego względu zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych, podczas których stomatolog może sprawdzić stan uzębienia. Mamy dzięki temu pewność, że pierwsze zmiany próchnicowe nie zostaną przeoczone, a ich leczenie będzie bezbolesne i nieinwazyjne.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu zimowego klimatu to “must have” na każdy zimowy sezon!