Nadwrażliwość zębów powstaje w wyniku odsłonięcia zębiny, czyli tkanki znajdującej się bezpośrednio pod szkliwem. Jeśli bariera szkliwna nie jest kompletna, wpływa to na wzmożone odczuwanie bodźców, czyli nagły, przeszywający ból w reakcji na zimno czy ciepło. Aby pozbyć się tych dolegliwości, konieczne jest odpowiednie leczenie.
Objawy nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym, ostrym bólem w reakcji na różnego rodzaju bodźce:
- termiczne – zimne i gorące picie czy jedzenie, chłodne powietrze wdychane ustami,
- chemiczne – kwaśne napoje i pokarmy,
- osmotyczne – bardzo słodkie lub słone przekąski i napoje,
- mechaniczne – dotknięcie zęba narzędziem (np. podczas zakładania uzupełnień protetycznych), szczoteczką lub w czasie przeżuwania pokarmów.
Ból spowodowany nadwrażliwością zębów może charakteryzować się różnym natężeniem.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?
W wyniku wytarcia twardych tkanek lub recesji dziąsłowych dochodzi do odsłonięcia zębiny, co może powodować nadwrażliwość zębów. Do utraty objętości korony prowadzą następujące czynniki:
- obniżenie pH, czyli zakwaszenie środowiska jamy ustnej, np. po spożyciu soków owocowych, cytrusów, napojów gazowanych lub powstające na skutek refluksu żołądkowo-przełykowego czy zaburzeń odżywiania;
- niewłaściwy sposób szczotkowania zębów – stosowanie niewłaściwej techniki lub szczoteczki;
- nieprawidłowy kontakt zębów łuków przeciwstawnych (szczęki i żuchwy);
- bruksizm, czyli zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
Co na nadwrażliwe zęby – leczenie nadwrażliwości
Nadwrażliwość zębów nie ustępuje samoistnie, należy podjąć stosowne leczenie w gabinecie dentystycznym. Do najczęstszych metod leczenia nadwrażliwości zaliczamy:
- leczenie odtwórcze – rekonstrukcja twardych tkanek zęba,
- chirurgiczne pokrycie recesji – powiększenie wysokości i grubości dziąsła,
- zmiana sposobu szczotkowania zębów – stosowanie szczoteczek z miękkim lub średnio twardym włosiem oraz odpowiedniej techniki,
- używanie zaleconych przez higienistkę past, płukanek i innych preparatów stomatologicznych, pomagających w znoszeniu nadwrażliwości,
- zabezpieczanie zębów przed zgrzytaniem i zaciskaniem (szyny relaksacyjne),
- leczenie wad zgryzu,
- zmianę diety – ograniczenie kwaśnych i słodkich pokarmów.
Efekty leczenia nadwrażliwości zębów
Problemy z nadwrażliwością zębów to dość częsta, uciążliwa przypadłość. Stomatologia dostarcza narzędzi do skutecznego ich usunięcia. Bywa, że wystarczająca okazuje się już zmiana diety i nawyków higienicznych.
Efektem leczenia jest przede wszystkim poprawa komfortu życia pacjenta. Może on na nowo cieszyć się bezbolesnym spożywaniem posiłków, przekąsek i piciem napojów o różnej temperaturze. Znika strach przed nagłym, ostrym bólem.