Zalecenia po piaskowaniu zębów – czego unikać po zabiegu?

Stomatologia

Zęby po piaskowaniu są gładkie i wolne od powierzchniowych przebarwień i osadów. Pacjent cieszy się odświeżonym i widocznie bielszym uśmiechem.

By utrzymać ten efekt jak najdłużej, należy stosować się do wskazówek otrzymanych od higienistki. Jakie są zalecenia po piaskowaniu zębów? Czy konieczna jest specjalna dieta? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.

Co daje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to jeden z etapów higienizacji, czyli profesjonalnego oczyszczania zębów. W naszej klinice wykonujemy ją w protokole GBT, czyli Guided Biofilm Therapy. Umożliwiającej wysoce skuteczne oczyszczenie zębów przy równoczesnej niezwykłej delikatności zabiegu. Każdą higienizację przeprowadzamy również z użyciem mikroskopu, który znacznie powiększa i doświetla pole zabiegowe, co czyni ją niezwykle dokładną. 

Piaskowanie jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na czyszczeniu zębów piaskarką stomatologiczną. Wypuszcza ona pod ciśnieniem piasek zawieszony w ciepłej wodzie. Ma on kształt małych kulek, dzięki czemu nie rysuje szkliwa. Chemicznie to erytrol cechujący się słodkim smakiem, co powoduje, że usuwanie osadu nazębnego jest wyjątkowo miłe dla Pacjenta. Drobinki piasku docierają do najtrudniej dostępnych przestrzeni międzyzębowych i innych zakamarków, dzięki czemu zęby po piaskowaniu są idealnie czyste. Po zakończonym zabiegu nie wykonuje się polerowania powierzchni zębów, gdyż nie ma takiej potrzeby. Co więcej, mogłoby to powodować powstawanie mikrorys na szkliwie, a co za tym idzie – konieczność zwiększenia częstotliwości wykonywanych zabiegów. 

Wizytę w gabinecie kończy profesjonalny instruktaż higieny zębów, który umożliwia Pacjentowi korektę lub wprowadzenie nowych nawyków. Higienistka przekazuje również wszystkie zalecenia po piaskowaniu zębów, które poza higieną obejmują również wskazówki dotyczące diety oraz stylu życia.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu piaskowania zębów dotyczą między innymi odpowiedniej szczotki oraz techniki szczotkowania, a także właściwego posługiwania się niezbędnymi akcesoriami i produktami, jak nić oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Przestrzeganie tych zaleceń jest szczególnie ważne w przypadku Pacjentów leczonych ortodontycznie lub protetycznie, gdzie wzorowa higiena jest podstawą skuteczności wdrażanych w gabinecie stomatologicznym terapii.

Dieta po piaskowaniu zębów

Zalecane jest stosowanie tzw. “białej diety” – zwłaszcza przez pierwszą dobę po zabiegu. Dozwolone są na niej produkty pozbawione barwników, jak np. pieczywo, makarony i ryż, biały nabiał, jajka (bez żółtek), jasne mięsa, kalafior, ziemniaki, banany czy orzechy bez skórek. 
Utrzymanie “białej diety” w dniach po zabiegu jest kluczowe dla wzmocnienia efektów piaskowania i uniknięcia przebarwienia zębów. Dzięki temu Pacjent może cieszyć się niezwykłymi rezultatami higienizacji przez wiele miesięcy.

Czego unikać po piaskowaniu zębów?

Poza odpowiednią higieną jamy ustnej oraz dietą zalecenia po zabiegu piaskowania zębów  obejmują ograniczenie palenia papierosów, które są jednym z głównych powodów powstawania na zębach nieestetycznych przebarwień. 

Ze względu na mogącą wystąpić nadwrażliwość po zabiegu, zalecenia po piaskowaniu zębów obejmują również czasowe ograniczenie produktów obniżających pH jamy ustnej.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.