Strach przed dentystą – jak go pokonać?

Stomatologia

Przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, drżenie mięśni… Tak może objawiać się silny strach przed dentystą, który nazywamy dentofobią. Wygląd pacjenta wskazuje, jakby przeżywał koszmar i w rzeczy samej tak się czuje. Dentofobia jest bowiem fobią społeczną. Pacjentom na nią cierpiącym nie da się po prostu wytłumaczyć, że leczenie jest bezbolesne, tak jak nie dają nic wytłumaczenia, że pająki są niegroźne osobom z arachnofobią. W takiej sytuacji w naszej klinice robimy wszystko, aby pacjenci z panicznym strachem przed leczeniem stomatologicznym czuli się szczególnie bezpiecznie i komfortowo podczas trwania każdego zabiegu.

Dentofobia – lęk przed dentystą

Strach przed dentystą nie jest niczym nowym. Należy jednak podkreślić, że niegdyś miał on swoje podstawy. Przed wprowadzeniem skutecznego znieczulenia pacjenci obawiali się bólu, który towarzyszył wielu zabiegom. Nie pomagały także mało komfortowe warunki w gabinetach i brak nowoczesnego sprzętu. Stomatologia jednak nieustannie się rozwija, a na przestrzeni wieków bardzo się zmieniała.

Dziś podczas leczenia stomatologicznego stosujemy znieczulenia, dzięki którym zabiegi wykonywane są w sposób bezbolesny. Ponadto nowoczesna aparatura stomatologiczna zwiększyła ich komfort, precyzję oraz szybkość. Pomimo tego nadal wiele osób boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego tak się dzieje?

Skąd się bierze lęk przed dentystą?

Strach przed dentystą może mieć różne przyczyny. Pierwszą, najczęściej występującą jest negatywne doświadczenie z dzieciństwa – pamięć o bólu odczuwanym podczas zabiegów. Inne powody dentofobii to:

 • negatywne reakcje i postawy członków rodziny lub znajomych wobec leczenia stomatologicznego;
 • typ osobowości z tendencją do silnego strachu w obliczu jakichkolwiek zmian sytuacyjnych;
 • wrażliwość na różnego typu bodźce – np. specyficzny dźwięki aparatury lub szpitalny zapach odczuwany w gabinecie;
 • lęk może budzić także wrażenie naruszenia strefy intymnej i poczucie braku kontroli nad tym, co robi lekarz.

Strach przed dentystą – sposoby na pokonanie dentofobii

Nieleczona dentofobia odbija się na zdrowiu całej jamy ustnej ze względu na brak regularnych wizyt w klinice stomatologicznej. Pomimo trudności, pacjenci nie powinni ich unikać. Aby pomóc osobom, którym towarzyszy silny lęk przed dentystą, udzielamy kilku ważnych wskazówek, jak radzić sobie z tym stanem.

Po pierwsze zalecamy bardzo świadomie i rozważnie wybrać odpowiedni gabinet lub klinikę dentystyczną, które będą właściwie przygotowane na przyjęcie tego typu pacjentów. W Verde Clinic kładziemy nacisk na tworzenie przyjaznej atmosfery oraz na wyrozumiałą postawę całego zespołu. Bardzo ważne jest także nowoczesne wyposażenie naszych gabinetów. Wysokiej klasy unity gwarantują pacjentom niezwykłą wygodę, a pozycja leżąca podczas leczenia pozwala się odprężyć i zrelaksować. Ponadto mikroskopy i inne innowacyjne urządzenia skracają czas zabiegów. Stosowane w naszej klinice znieczulenie elektroniczne SleeperOne sprawia, że bezbolesny jest nie tylko zabieg, ale także sam moment podawania środka znieczulającego.

Kolejną radą jest wprowadzenie do swojego kalendarza stałych, regularnych wizyt. W ten sposób pacjent nie tylko doskonale dba o higienę jamy ustnej, ale utrwala także nowe, pozytywne doświadczenia, które powoli eliminują negatywne skojarzenia i lęk przed dentystą. W sytuacji bardzo intensywnego, paraliżującego strachu dobrze jest także skorzystać ze wsparcia psychologa.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu zimowego klimatu to “must have” na każdy zimowy sezon!