Bonding należy do zabiegów stomatologii estetycznej i pozwala na szybkie oraz bezbolesne poprawienie estetyki zębów, za pomocą kompozytu (materiału złożonego). Zalecany jest osobom, które chciałyby w krótkim czasie poprawić wygląd uśmiechu bez wykonywania inwazyjnych zabiegów. Ta metoda jest dobrą alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem licówek porcelanowych.

Dowiedz się
więcej
o zabiegu

Na czym polega bonding zębów?

Tego rodzaju odbudowa estetyczna zębów jest możliwa dzięki użyciu materiału złożonego i działania sił adhezji (przylegania). Bonding zębów pozwala zniwelować niedoskonałości uzębienia w strefie estetycznej i uzyskać efekt pięknego uśmiechu. Odcień materiału złożonego dobieramy do koloru pozostałej części korony, dzięki czemu odtworzony ząb wygląda bardzo naturalnie. Taką metamorfozę uśmiechu wykonujemy zazwyczaj na jednej wizycie.

Co dokładnie daje wykonanie bondingu? Zabieg umożliwia:

 • zamknięcie diastemy oraz innych, zbyt dużych przestrzeni między zębami,
 • ukrycie i odbudowę drobnych pęknięć lub ukruszeń korony zęba,
 • zamaskowanie drobnych przebarwień,
 • nadanie im na nowo właściwego rozmiaru i kształtu,
 • niewielką korektę brzegów siecznych i wypukłości koron zębowych.

Bonding zębów przed i po – przebieg zabiegu

Na początku omawiamy z pacjentem planowany zakres prac – w tym jaki kolor i kształt zębów możemy osiągnąć.

Podczas bondingu zębów stosujemy najwyższej jakości materiały, więc nasi pacjenci mogą cieszyć się najwyższą trwałością osiągniętych efektów. Dużą zaletą zabiegu jest również jego pełna odwracalność – w każdym momencie można wrócić do pierwotnego wyglądu zębów. Czas trwania zabiegu zależy od zakresu wykonanych prac – tzn. czy dotyczyły one jednego zęba czy kilku. W większości przypadków zabieg można ukończyć podczas jednej wizyty.

Odbudowę zęba metodą bondingu, czyli z wykorzystaniem materiału złożonego, rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia zębów pacjenta. Następnie lekarz stomatolog przystępuje do zabiegu, na który składa się kilka etapów:

 • wytrawienie szkliwa zęba (w celu zwiększenia przyczepności na jego powierzchni i tym samym umożliwienia chemicznego połączenia się z materiałem);
 • nałożenie systemu wiążącego;
 • modelowanie materiału złożonego – lekarz stomatolog formuje nowy kształt zęba;
 • naświetlania lampą polimeryzacyjną, co powoduje utwardzenie nałożonego materiału;
 • ostateczne wygładzenie i polerowanie rekonstruowanych powierzchni zęba.

Jak długo utrzymuje się bonding zębów?

Stosowany w zabiegu materiał złożony trwale i precyzyjnie przylega do szkliwa zęba, dzięki czemu uzyskane efekty mogą utrzymywać się nawet do 5 lat. Bonding zębów jest mniej trwały niż licówki ceramiczne, jest jednak najszybszą metodą estetycznej odbudowy zębów.

Dla kogo jest zabieg bondingu?

Bonding zębów polecany jest osobom, które potrzebują poprawić drobne niedoskonałości zęba w sposób szybki i bez ingerencji w jego szkliwo. Bonding zębów wykonywany jest także jako „przymiarka” do bardziej inwazyjnego i nieodwracalnego zabiegu z zastosowaniem licówek porcelanowych.

Należy pamiętać, że odbudowa zęba metodą bondingu może być wykonana jedynie na zdrowych zębach. W przypadku, gdy lekarz zauważy zmiany próchnicowe, trzeba je będzie najpierw wyleczyć. Podobnie przed zabiegiem wyeliminowany powinien zostać wszelki, toczący się w jamie ustnej stan zapalny, choroby dziąseł i przyzębia.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu wiosennego klimatu to “must have” na każdy wiosenny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.