Protezy ruchome – alternatywa dla implantów

Stomatologia

Uzupełnienie protetyczne w przypadku bezzębia lub bezzębnego odcinka jamy ustnej jest szansą na odzyskanie funkcji narządu żucia a także estetycznego uśmiechu. W zależności od indywidualnych możliwości pacjent w porozumieniu z lekarzem podejmuje decyzję w kwestii wyboru sposobu rehabilitacji. Bardzo często, jako alternatywa dla uzupełnień stałych, wybierane są ruchome protezy zębowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym charakteryzują się protezy zębowe ruchome?

Dostępne dla pacjentów prace protetyczne możemy podzielić na dwie główne grupy: uzupełnienia protetyczne ruchome i stałe. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem mocowania ale też estetyką. Protezę ruchomą pacjent samodzielnie może wyjąć z jamy ustnej, natomiast uzupełnienie stałe osadzone jest trwale na zębach własnych lub wszczepach.

Rodzaj protez ruchomych

Rodzaj uzupełnienia protetycznego pacjent wybiera w porozumieniu z lekarzem dentystą. Na podjęcie decyzji wpływają takie czynniki, jak: ilość i jakość zębów własnych, obecność lub planowane osadzenie implantów, oczekiwania estetyczne oraz przeznaczenie (czy dana proteza ruchoma jest rozwiązaniem tymczasowym, czy docelowym).

Protezy osiadające

Są to uzupełnienia, które siły okluzyjne (żucia) przenoszone są bezpośrednio na błonę śluzową podłoża protetycznego. W przypadku bezzębia i braku intencji osadzenia wszczepów jest to jedyne rozwiązanie, które można zaproponować pacjentowi.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z uzębieniem resztkowym, uzupełnienie częściowe osiadające traktujemy jako protezę tymczasową. Jej ucisk na podłoże powoduje niesamowicie szybki zanik tkanki kostnej, rozchwianie i utratę zębów klamrowych a w konsekwencji trudności w protezowaniu w przyszłości.

Protezy szkieletowe

Pacjentów zdecydowanych na leczenie protezami ruchomymi leczymy protezami szkieletowymi, w których siły żucia przenoszone są ozębnowo bądź ozębnowo-śluzówkowo (w zależności od rozmieszczenia braków zębowych), co nie dopuszcza do nasilenia procesu resorpcji tkanki kostnej.

Wadą klasycznego uzupełnienia protetycznego szkieletowego jest aspekt estetyczny ze względu na elementy metalowe, które muszą precyzyjnie przylegać do zębów od strony wargowej. Jednak w takiej sytuacji mamy możliwość rozbudowy koncepcji protetycznej i ukrycia niepożądanych elementów wewnątrz całej konstrukcji.

Proteza bezklamrowa

Jednym z często wybieranych rozwiązań przez pacjentów bezzębnych są protezy bezklamrowe, które przytwierdza się używając zasuw, rygli lub przykręcając do osadzonych w kości wszczepów (implantów). Zaletę tego typu rozwiązania jest niezwykła stabilizacja w ustach, bez ryzyka przemieszczenia się protezy.

Protezy elastyczne (akronowe)

Z powodu licznych wątpliwości odnośnie tego rozwiązania protetycznego, lekarze Verde Clinic nie stosują go w swojej praktyce.

Zalety protez ruchomych

Wybór tego rodzaju rozwiązania jest dobry dla osób, które nie mogły lub nie chciały zdecydować się na stałe uzupełnienia.

Co ważne, wszystkie rodzaje protez ruchomych, dzięki możliwości wyjęcia ich z jamy ustnej, są łatwe w czyszczeniu. W związku z tym zachowanie higieny nie stanowi kłopotu, nawet w przypadku utraty zdolności manualnych związanych z chorobą ogólną lub wiekiem.

Dzięki wykorzystaniu technologii również uzyskanie wysokiej estetyki poszczególnych uzupełnień jest jak najbardziej osiągalne.

Kiedy stosuje się uzupełnienia ruchome?

Uzupełnienia ruchome można zastosować w większości przypadków od utraty już jednego zęba. Różne rodzaje protez są rekomendowane pacjentom w zależności od ich preferencji, wieku, poczucia estetyki i oczekiwań związanych z wyglądem swojego uśmiechu.

Protezy ruchome stosuje się w sytuacji, gdy istnieją przeciwwskazania do wszczepienia implantów bądź zastosowania innych uzupełnień stałych w postaci mostów.

W dzisiejszych czasach zęby są traktowane jako nasza wizytówka. W przypadku braków w uzębieniu warto zgłosić się do specjalisty, by omówić wszystkie dostępne warianty leczenia protetycznego i wybrać optymalną dla siebie metodę. Należy pamiętać, że niekompletny uśmiech to nie tylko defekt urody, ale również zaburzenia funkcji narządu żucia.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.