Na czym polega wybielanie zębów? Zgłębiamy tajniki zabiegu.

Stomatologia

Chociaż kolor naszych zębów niekoniecznie stanowi o ich zdrowiu i może być zupełnie naturalny, to może być powodem do kompleksów. Przebarwienie zębów może spowodować, że w efekcie przestajemy swobodnie uśmiechać się na zdjęciach, a nawet przed innymi ludźmi. Stomatologia ma na to proste rozwiązanie – zabieg wybielania zębów.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to prosty i szybki sposób na rozjaśnienie uśmiechu. Proces polega na utlenianiu przebarwień, najczęściej z wykorzystaniem nadtlenku wodoru. Wystarczy niskoprocentowy, stosowany przez ok. 2 tygodnie roztwór, aby w bezpieczny sposób wybielić zęby. Związek nadtlenku wodoru najpierw rozpada się, aby wpłynąć na wolne rodniki i wniknąć do szkliwa oraz zębiny. Następnie zachodzi reakcja utleniania, a zęby stają się widocznie jaśniejsze.
Ostateczny efekt zależy od kilku czynników. Wśród nich wyróżnia się skład mineralny szkliwa, dietę Pacjenta, skład jego śliny, stosowane używki oraz codzienna higiena jamy ustnej.

Wybielanie zębów – kiedy się zdecydować?

Zabieg najczęściej wybiera się, kiedy Pacjent odczuwa dyskomfort lub zakłopotanie w związku z naturalnym kolorem swoich zębów. Oczywiście, wybielanie zębów można wykonać jedynie ze względów estetycznych. Każdy w końcu ma prawo chcieć posiadać piękny i biały uśmiech. Przebarwienia pojawiają się z wiekiem, a zwykła higienizacja, czyli usunięcie kamienia nazębnego, nie poradzi sobie z nimi.

Metody wybielania zębów

Istnieją dwie metody wybielania: za pomocą lasera oraz nakładkowe. W przypadku wybielania laserowego, najpierw nakładany jest żelowy preparat na zęby Pacjenta, uprzednio zabezpieczając jego dziąsła. Na oczy Pacjenta nakładane są ochronne okulary. Pod wpływem światła na powierzchni zębów zachodzi reakcja utleniania i zęby stają się widocznie jaśniejsze. Zabieg trwa ok. 1,5 godziny.

Drugą metodą jest wybielanie nakładkowe. W gabinecie stomatolog pobiera wycisk zębów szczęki i żuchwy, na podstawie którego technik w laboratorium tworzy dopasowane nakładki, które potem można stosować ze specjalnym żelem w domowym zaciszu. Takie nakładki powinno zakładać się na całą noc, a efekty widać już po kilku dniach.

Czego nie jeść po wybielaniu zębów?

Po zabiegu przez dwa tygodnie trzeba przestrzegać określonej diety, którą popularnie określa się jako „biała dieta”. Nazwa ta nawiązuje do posiłków, które są dozwolone do jedzenia i picia. Można opisać ją bardzo krótko: można spożywać wszystko, co jasne. A dokładniej, zaleca się unikanie składników bogatych w barwniki.
Zgodnie z tą zasadą, należy wystrzegać się niektórych warzyw i owoców, takich jak buraki, czerwona kapusta, pomidor, papryka, maliny, jagody, borówki, jeżyny czy truskawki. Z naszej diety powinny na jakiś czas zniknąć także ciemne sosy, curry oraz przyprawy (m.in. cynamon, papryka i kurkuma). Najlepiej zrezygnować również z czarnej kawy i herbaty, kakao i czerwonego wina. Oczywiście, palenie papierosów także nie wchodzi w grę.

    Umów wizytę

    Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

    Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

    Oferty specjalne

    Regularna profilaktyka

    Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

    Vouchery na usługi w VC

    Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

    Poznaj Verdusia i Celinkę

    Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

    Dobór spersonalizowanych akcesoriów

    Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

    Śnieżnobiały uśmiech

    Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy letni sezon!

    Uśmiechnij się do Piękna!

    Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.