Licówki porcelanowe czy kompozytowe? Doradzamy w wyborze

Stomatologia

Nasze uzębienie jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania w codziennych życiu. Umożliwia nam jedzenie, ale i też komunikację z innymi. Nic więc dziwnego, że aspekt estetyczny jest często tak bardzo ważny dla wielu Pacjentów. Ci, którzy zmagają się z drobnymi nierównościami, przebarwieniami czy nawet pęknięciami, mogą odczuwać ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny podczas codziennych czynności lub interakcji z innymi. Stomatolodzy proponują na to szybkie i wygodne rozwiązanie: licówki porcelanowe i licówki kompozytowe.

Licówki porcelanowe czy kompozytowe?

Licówki są uzupełnieniem protetycznym w postaci cienkich listków z trwałego materiału, które są przymocowywane bezpośrednio na zęby Pacjenta. To zdecydowanie jeden z popularniejszych zabiegów mających na celu „metamorfozę” uśmiechu – po leczeniu Pacjent może cieszyć się równym, białym uśmiechem bez narażania zębów na intensywne piłowanie, a ingerencja w tkankę twardą zęba jest niewielka. Może je wykonać już w kilka dni, zależnie od tego, ile będzie trwać wykonanie licówek dobranych do harmonijnego uśmiechu Pacjenta.

Pacjent również staje przed wyborem materiału. Obecnie na rynku najpopularniejszymi tworzywami są porcelana oraz kompozyt. Oba mają swoje charakterystyczne cechy, jednak efekt dąży do jednego: jak najbardziej przypominać naturalne zęby.

Licówki porcelanowe – opis i charakterystyka

Licówki porcelanowe są najpopularniejszym wyborem Pacjentów ze względu na długą trwałość i dużą wytrzymałość przy bardzo naturalnym wyglądzie. To dzięki jej składowi, w który zalicza się między masę ceramiczną i inne złożone materiały. Stomatolodzy chętnie polecają je przy rekonstrukcji zębów widocznych przy mówieniu i uśmiechaniu. Najlepiej tworzą efekt „hollywoodzkiego uśmiechu”. Kolejną ogromną zaletą licówek porcelanowych jest odporność na osadzanie się kamienia nazębnego. Nie oznacza to jednak, że można zaniedbać higienę jamy ustnej lub regularne wizyty u higienistki stomatologicznej. Licówki porcelanowe wykonuje się w specjalistycznym laboratorium, dlatego czas całkowitego leczenia może przedłużyć się o kilka dni.

Co to jest licówka kompozytowa?

W składzie licówek kompozytowych znajdzie się wiele materiałów, a wśród nich są składniki o właściwościach wiążących. Dlatego licówki kompozytowe są popularnym wyborem przy rekonstrukcji zębów przy niewielkich uszczerbkach, zamykaniu diastemy czy przedłużaniu naturalnego uzębienia. Licówki kompozytowe można wykonać na miejscu w gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium, więc zabieg można zamknąć już w jednej wizycie. Ich koszt jest zdecydowanie niższy, niż w przypadku licówek porcelanowych. Z drugiej strony – istnieje szansa, że trzeba będzie częściej kontrolować stan licówek kompozytowych, ponieważ są bardziej podatne na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia. Wciąż, istnieje bardzo mała szansa na pęknięcie licówki kompozytowej.

Ile kosztują licówki?

Licówka licówce nierówna, a każdy przypadek musi być indywidualnie wyceniony przez stomatologa. Cena może różnić się w zależności od wybranego materiału, jego ilości, wcześniejszego szlifowania naturalnych zębów, techniki mocowania i pierwotnego stanu uzębienia Pacjenta. Warto wspomnieć, że do zabiegu trzeba mieć w pełni wyleczone zęby. Trzeba więc przygotować się na zapłacenie od 800 zł do nawet 3000 zł za ząb. Jednak jeżeli określić mniej-więcej średnią cenę za licówkę, wychodzi około 1000 zł za jeden ząb.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy letni sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.