Leczenie zachowawcze zębów – na czym dokładnie polega?

Stomatologia

Podstawowym celem stomatologii zachowawczej jest troska o zdrowie zębów i ich estetyczny wygląd. Większość zabiegów z tego zakresu skupia się wokół profilaktyki i leczenia próchnicy. Regularne wizyty kontrolne i zabiegi profilaktyczne pozwalają skutecznie zapobiegać chorobie, a jeśli doszło do jej rozwoju – wykrywać i leczyć na wczesnym etapie. Takie postępowanie jest dużo mniej inwazyjne, a więc lepsze dla naszego uzębienia, niż niwelowanie rezultatów wieloletnich zaniedbań.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to cały wachlarz zabiegów, których celem jest zachowanie zdrowych zębów:

 • profilaktyka próchnicy zębów – przede wszystkim zabiegi higienizacji (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja) i profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej,
 • odbudowa utraconych tkanek zęba kompozytem – odtwarzanie opracowanych ubytków próchnicowych materiałem złożonym Enamel Bio, który pozwala odwzorować anatomiczny kształt i kolor zęba,
 • leczenie kanałowe (endodontyczne) – leczenie powikłań próchnicy (chorób miazgi oraz tkanek otaczających),
 • leczenie nadwrażliwości zębów – zabezpieczenie preparatem o wysokim stężeniu fluoru.

Leczenie zachowawcze zębów – etapy

Próchnica zębów to choroba zakaźna, która rozwija się na skutek działalności bakterii, które znajdują się w płytce nazębnej. Produkowane przez nie kwasy powodują demineralizację szkliwa (początkowe stadium próchnicy) oraz systematyczne pogłębianie ubytku, który na każdym etapie wymaga podjęcia stosownego leczenia.

Metoda leczenia zachowawczego zależna jest od stopnia rozwoju próchnicy. W początkowym stadium na zębach widoczne są kredowo-białe plamki. Ich leczenie jest stosunkowo proste, szybkie i całkowicie bezinwazyjne. W takim przypadku wykorzystujemy zjawisko remineralizacji. Pokrywamy zęby preparatem o bogatej zawartości fluoru, który odwróci proces utraty minerałów w wierzchniej warstwie szkliwa, przywracając jego wyjściową strukturę.

W sytuacji, gdy zmiana próchnicowa jest rozleglejsza i sięga tkanki położonej głębiej (zębiny), lekarz opracowuje ubytek, oczyszczając ząb z zainfekowanej tkanki. Następnie wypełnia go materiałem złożonym, utwardzanym światłem lampy UV. Odbudowa taka odzwierciedla anatomiczny kształt i kolor zęba, co daje efekt wysoce estetyczny.

Jeśli próchnica jest na tyle rozległa, że dojdzie do infekcji miazgi, pacjent często odczuwa ból zęba. W takim przypadku ząb należy wyleczyć kanałowo. Zabieg polega na oczyszczeniu wnętrza komory zęba oraz kanałów, a następnie ich dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu. Ostatnim i bardzo ważnym krokiem jest odtworzenie anatomicznych kształtów korony zęba poprzez zastosowanie wypełnienia kompozytowego lub pracy protetycznej.

Niezależnie od stopnia rozwoju próchnicy leczenie prowadzimy w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze efekty odtworzenia funkcji i estetyki zębów. W trakcie zabiegów korzystamy z możliwości współczesnej stomatologii oraz wysokiej jakości, biozgodnych materiałów. Leczenie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym podanym metodą elektroniczną, a także w izolacji koferdamu i powiększeniu mikroskopu. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, a nasza praca wykonana precyzyjnie.

Dlaczego stomatologia zachowawcza jest tak ważna?

Stomatologia zachowawcza walczy z próchnicą zębów – groźną chorobą, która ma wpływ nie tylko na zdrowie jamy ustnej. Nieleczona próchnica zwiększa ryzyko rozwoju chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby serca, stawów lub nerek, problemów okulistycznych. Ponadto choroba ostatecznie prowadzi do utraty zębów, czego konsekwencją jest:

 • nieprawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów, które mogą prowadzić do problemów układu pokarmowego,
 • zaburzenia narządu mowy, niewyraźna wymowa,
 • brak podparcia dla tkanek miękkich twarzy, a co za tym idzie – zaburzenie prawidłowych proporcji rysów twarzy,
 • utrata komfortu w kontaktach z innymi.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.