Uśmiech to bardzo ważne ogniwo naszej urody. Marząc o metamorfozie wyglądu w przypadku posiadania zębów z rozległymi lub przebarwionymi wypełnieniami albo braków zębowych, warto zdecydować się na leczenie protetyczne, które jest skutecznym wyjściem z tak niekomfortowej sytuacji.
Dzięki stałym uzupełnieniom protetycznym w postaci ceramicznych koron i mostów, możliwe jest odtworzenie uśmiechu niemal nieodróżnialnego od naturalnych zębów pacjenta.
Czym są korony zębowe?
Korony protetyczne to rodzaj uzupełnienia, który jest stosowany w celu odbudowy naddziąsłowej części zębów.
Osadzane są na uzębieniu własnym lub wszczepach (implantach). Korony protetyczne wykonane są najczęściej z ceramiki albo w przypadku zastosowania metalu lub cyrkonu jako podbudowy, są nią licowane. Zastosowanie porcelany w protetyce stomatologicznej powoduje, że prace z niej wykonane są niezwykle estetyczne a dla laika nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia!
Czym są mosty protetyczne?
Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę braku jednego lub więcej sąsiadujących ze sobą zębów. Zęby okalające lukę stanowią filary dla mostu natomiast łączące je przęsło, odtwarza te, których brakuje. W ramach przeprowadzenia tej procedury zęby filarowe muszą zostać odpowiednio opracowane (oszlifowane), dlatego często w takich przypadkach rozważa się inne rozwiązanie — osadzenie implantu wraz z koroną.
Z estetycznego punktu widzenia rozwiązanie w postaci mostów protetycznych jest w pełni akceptowalne, czego już nie można powiedzieć o komforcie podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Zakładanie koron zębowych — w jakim przypadku?
Korony protetyczne to uzupełnienie dedykowane pacjentom z zębami zniszczonymi procesem próchnicowym, urazem, czy starciem lub w przypadku braków uzębienia (osadzone na implantach).
W przypadku leczenia implanto-protetycznego możemy wyróżnić szereg korzyści:
jak choćby brak ingerencji w zdrowe tkanki zębów sąsiadujących z luką, czy zapobieganie procesom resorpcji kości.
Kiedy lepszym rozwiązaniem jest most protetyczny?
W sytuacji, gdy zęby okalające lukę wymagają zaopatrzenia koronami protetycznymi, lekarze nie upierają się przy opcji przewidującej leczenie implanto-protetyczne. Kiedy natomiast przęsło w planowanym moście na zębach własnych będzie za długie a co za tym idzie, będzie stanowiło zagrożenie złamaniem zębów filarowych, należy podjąć decyzję o wykonaniu koron lub mostu osadzonych na implantach.
Stałe uzupełnienia — zalety
Niewątpliwie największą zaletą jest to, że nie wymagają wyjmowania z jamy ustnej podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Pacjenci bardzo sobie chwalą, gdy mogą korzystać z uzupełnienia protetycznego jak z własnego uzębienia.
Ważny też jest walor estetyczny – prace ceramiczne lub licowane ceramiką dają również wspaniałe efekty naturalnych zębów.
Porównanie z innymi metodami uzupełnień
Stałe uzupełnienia protetyczne charakteryzują się wyglądem niemal identycznym z naturalnym uzębieniem. Mogą być rozwiązaniem u pacjentów z brakami zębowymi ilościowymi i jakościowymi a także ze wskazań stricte estetycznych. A w porównaniu z innymi uzupełnieniami protetycznymi znacząco zwiększają wygodę użytkowania.