Jak zmusić skórę do produkcji kolagenu?

Medycyna estetyczna

Kolagen w skórze jest białkiem odpowiadającym za jej właściwe napięcie oraz jędrność i zaraz obok elastyny, która odpowiada za sprężystość i odporność na rozciąganie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego i promiennego wyglądu. Z biegiem czasu jednak produkcja kolagenu w organizmie ulega spowolnieniu, co znacznie wpływa na strukturę skóry.

Aby zachować młodość skóry na dłużej, niezwykle ważne jest więc, by zrozumieć, jak stymulować wytwarzanie kolagenu przez organizm. Warto także zapoznać się z zabiegami na pobudzenie produkcji kolagenu oferowanymi przez współczesną medycynę estetyczną.

Gdzie występuje kolagen w organizmie?

Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym w ludzkim organizmie i syntetyzowany jest przez fibroblasty – najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej. Stanowi on ważny składnik m.in. kości, zębów, skóry, ścięgien, chrząstek stawowych, rogówki oka czy naczyń krwionośnych.

Typy kolagenu w skórze

Kolagen zawarty w skórze, a mówiąc dokładniej kolagen w skórze właściwej dzieli się na poszczególne typy w zależności od swojej budowy i funkcji.

Przede wszystkim wymienić należy dwa: kolagen typu I oraz kolagen typu III.

Kolagen typu I jest najczęściej spotykanym kolagenem w organizmie (ok. 80%), a jego główną funkcją jest tworzenie struktury skóry, kości, mięśni, ścięgien, więzadeł oraz zębów. Ten rodzaj kolagenu wyróżnia się mocnymi i grubymi włóknami oraz dużą wytrzymałością i rozciągliwością, co jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej struktury i stabilności tkanek.

Kolagen typu III stanowi około 15% całkowitej ilości kolagenu w organizmie i jest obecny w tkance łącznej, skórze właściwej, błonach śluzowych oraz w narządach wewnętrznych. W odróżnieniu od kolagenu typu I, kolagen typu III jest bardziej elastyczny, co pozwala mu na odkształcenia i dostosowanie do ruchu tkanek.

Jak zwiększyć ilość kolagenu w skórze?

Produkcja kolagenu w organizmie zwalnia po 25 roku życia, by całkowicie ustać po 60. Do tego czasu kolagen w skórze ulega nieustannej wymianie. Możemy wspomagać ten proces poprzez stymulację fibroblastów.

Aby kolagen w skórze został zsyntetyzowany, potrzeba odpowiednich warunków. Procesowi temu będzie sprzyjać dostarczenie organizmowi kluczowych elementów, takich jak: witamina C, miedź, żelazo, cynk i aminokwasy (zwłaszcza glicyna i prolina). Warto też ograniczyć spożycie rafinowanego cukru – sprawia on, że kolagen w skórze ulega przyspieszonemu rozpadowi.

Także aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na kolagen zawarty w skórze. Zwiększenie przepływu krwi, pobudzenie wydzielania hormonu wzrostu, redukcja poziomu stresu oksydacyjnego, wyregulowanie gospodarki hormonalnej – wszystkie te zjawiska zachodzące podczas wysiłku fizycznego wpływają na homeostazę skóry.

Poza optymalną dietą i aktywnością fizyczną ważne jest także unikanie stresu, palenia papierosów oraz nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Pobudzenie produkcji kolagenu będzie też wspomagane przez odpowiednio dobrane terapie medycyny estetycznej. W Verde Clinic oferujemy min. zabieg z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego, który stymuluje fibroblasty do zwiększonego wytwarzania kolagenu w skórze właściwej. Dzięki temu skóra staje się gęstsza, bardziej napięta, poprawia się jej sprężystość i objętość, a zmarszczki i bruzdy zostają wygładzone.

Zalecane jest wykonanie serii zabiegów, w zależności od potrzeb skóry i wieku Pacjenta. Rezultaty zabiegu, takie jak ujędrniona i napięta cera pojawiają się stopniowo i mogą utrzymywać się nawet do 2 lat.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.