Jak wyglądają zdrowe dziąsła?

Stomatologia

Jak wyglądają zdrowe dziąsła? Co możemy zrobić, by utrzymać je w odpowiedniej kondycji?
Dbając o zdrowie i estetykę zębów, nasze dziąsła nie mogą zostać pominięte . Zdrowie dziąseł ma olbrzymi wpływ na to, jak będzie prezentować się uśmiech, a także jak będą funkcjonować nasze zęby.

Zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy kolor i nie sprawiają nam żadnych problemów podczas pielęgnacji jamy ustnej. Nie bolą ani nie krwawią przy szczotkowaniu i nitkowaniu oraz nie brzękną. Jeśli zauważymy któryś z tych objawów, a dodatkowo nasze dziąsła zaczną się cofać, odsłaniając coraz większą powierzchnię zębów, jest to wyraźny sygnał do odwiedzenia lekarza stomatologa.

W poniższym artykule przedstawiono wskazówki, jak zachować zdrowe zęby i dziąsła na lata.

Jak dbać o dziąsła?

Zdrowe zęby i dziąsła zapewnimy sobie regularną i właściwą higieną jamy ustnej. Zaliczamy do niej pielęgnację domową i profesjonalną, dietę, a także unikanie używek (papierosy silnie pogarszają stan zębów i dziąseł). By zachować zdrowe dziąsła i zęby wolne od kamienia i osadów należy wykonywać profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów systematycznie, raz na 6 miesięcy (chyba, że higienistka zaleci inaczej).

W Verde Clinic wykonuje się je w nowoczesnym protokole GBT (Guided Biofilm Therapy), który pozwala na usunięcie kamienia i osadów, przy niezwykłej precyzji i delikatności dla tkanek.

Po zabiegu higienistka prezentuje indywidualnie dobraną do potrzeb Pacjenta technikę szczotkowania oraz prawidłowe zastosowanie nici, a także zaproponuje akcesoria, które pomogą utrzymać zdrowe dziąsła i zęby. Do najczęściej zalecanych należy szczoteczka elektryczna, która przez niezwykle skuteczne usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej dba o zdrowie dziąseł i zapobiega próchnicy.

Zdrowie dziąseł będzie również wspierane przez rekomendowane przez higienistki płyny do płukania. Zredukują one ilość bakterii, zmniejszając tym samym ryzyko stanu zapalnego oraz próchnicy zębów. Warto też, aby użytkownicy stałych prac protetycznych zaopatrzyli się w irygator, który silnym strumieniem wody skutecznie usunie zalegającą płytkę i drobinki zanieczyszczeń z trudno dostępnych zakamarków.

Jak czyścić dziąsła niemowlakowi?

Niezwykle ważne jest, by walkę o zdrowe dziąsła i zęby rozpocząć już w wieku niemowlęcym. Po każdym karmieniu całą powierzchnię wałów dziąsłowych dziecka należy przetrzeć czystym gazikiem namoczonym w ciepłej wodzie.

Po wyrżnięciu się zębów wciąż stosujemy tę samą technikę na bezzębne powierzchnieę, a do ząbków używamy specjalnych szczoteczek dla niemowląt. Wciąż mamy przy tych zabiegach na uwadze zdrowie dziąseł, dlatego zaczynamy ruch od dziąsła w kierunku części koronowej.

Takie praktyki nie tylko zapewnią maluszkowi zdrowe dziąsła i zęby, ale oswoją go również z ingerencją w jego jamę ustną.

Jak wzmocnić zęby i dziąsła?

Zdrowie dziąseł i zębów w dużej mierze jest również zależne od naszej diety. By je wzmocnić i dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych, należy pamiętać o odpowiedniej podaży witamin – zwłaszcza C oraz tych z grupy D.

Czy dziąsła się regenerują?

Jeśli w naszej jamie ustnej panuje odpowiednie środowisko, nasze dziąsła mają pewną zdolność do regeneracji – co obserwujemy np. po zabiegach chirurgicznych.

Jeśli jednak nie zapewnimy im takich warunków, bakterie bytujące w jamie ustnej doprowadzą do zapalenia dziąseł. Nieopanowana infekcja doprowadza natomiast do zapalenia przyzębia. Dochodzi wtedy do recesji, czyli cofania się dziąseł, co może być procesem nieodwracalnym nawet chirurgicznie. Stąd już prosta droga do zapalenia całego przyzębia potocznie zwanego paradontozą, czyli wszystkich tkanek otaczających ząb. A co za tym idzie, ich rozchwiania i utraty.

Czym płukać jamę ustną po usunięciu zęba?

Bezpośrednio po usunięciu zęba nie należy płukać jamy ustnej – mogłoby to spowodować wypłukanie skrzepu i w konsekwencji rozwinięcie się tzw. suchego zębodołu. Jest to bardzo nieprzyjemne powikłanie objawiające się silnymi dolegliwościami bólowymi, a czasami nawet gorączką, dreszczami i ogólnym rozbiciem.

Zarówno po ekstrakcji, jak i po innych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej należy powstrzymać się od spożywania gorących potraw i napojów. Zabroniony jest także intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Wszystko to jest niezbędne, by zapewnić poprawny proces gojenia.

Po zabiegu wszystkie zalecenia odnośnie pielęgnacji jamy ustnej oraz ewentualnej farmakoterapii zostają przekazane na piśmie.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy letni sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.