Wykonanie uzupełnienia protetycznego dla bezzębnego odcinka jamy ustnej to ważna inwestycja w zdrowie – jednak by proteza służyła przez długi czas, należy odpowiednio o nią dbać.
Czyszczenie protez nie jest skomplikowane – należy jedynie zapoznać się z podstawowymi zasadami, by uniknąć powszechnie popełnianych błędów. Poza pielęgnacją protez zębowych ważna jest także wiedza, jak postępować w przypadku ich uszkodzenia.
Podstawowe zasady pielęgnacji protezy zębowej
Podstawową zasadą pielęgnacji protez zębowych jest ich regularne oczyszczanie. Wymagają one na tym polu podobnej systematyczności, jak nasze naturalne zęby.
Odpowiednie czyszczenie protez nie tylko przedłuża ich żywotność, ale jest też kluczowe dla utrzymania zdrowia pozostałych zębów i dziąseł. Pozwala usunąć nagromadzone drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do infekcji jamy ustnej.
Przy myciu uzupełnienia protetycznego zaleca się unikać tradycyjnych past do zębów – wiele z nich zawiera substancje ścierne, które mogłyby je uszkodzić, doprowadzając do łatwiejszego gromadzenia się na nim osadów i zanieczyszczeń. Czyszczenie protez będzie zdecydowanie bardziej efektywne i bezpieczne z użyciem środków przeznaczonych do tego rodzaju uzupełnień protetycznych.
Czyszczenie protezy zębowej powinno uwzględniać wszystkie jej powierzchnie – warto w tym celu wspomóc się odpowiednimi akcesoriami dedykowanymi uzupełnieniom protetycznym, jak np. specjalnymi dwustronnymi szczoteczkami, które umożliwiają dostęp do nawet najtrudniej dostępnych miejsc.
Pielęgnacja protez zębowych może być także skutecznie wsparta przez wykorzystanie specjalnych środków dezynfekujących w postaci past, koncentratów i tabletek musujących. Wśród nich najpopularniejsze są tabletki, które czyszczą uzupełnienie chemicznie, a dodatkowo buzując podczas rozpuszczania wspomagają również czyszczenie mechaniczne.
Ważne jest jednak, by główną metodą czyszczenia było to mechaniczne przy użyciu szczotki – zbyt często stosowane czyszczenie chemiczne może negatywnie wpłynąć na materiał, z którego wykonana jest proteza.
Właściwa higiena protezy zębowej obejmuje także jej przechowywanie. Nie zaleca się wyjmowania uzupełnienia protetycznego do spania. Noc powinna spędzać poza jamą ustną jedynie w drodze wyjątku. Rekomenduje się wtedy przechowywanie jej w suchych warunkach.
Higiena protezy zębowej nie kończy się jedynie na jej codziennym czyszczeniu. Co jakiś czas może się okazać konieczne oddanie jej do laboratorium protetycznego, gdzie zostanie wykonane profesjonalne czyszczenie protez, a także przeprowadzona kontrola ich stanu. Takie działania są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości i estetyki uzupełnienia protetycznego.
Jak często należy czyścić protezę zębową?
Czyszczenie protez powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Jeszcze korzystniej jest, jeśli Pacjent ma możliwość umyć uzupełnienie protetyczne w ciągu dnia. Wpływa to pozytywnie nie tylko na estetykę i zdrowie, ale także samopoczucie i komfort podczas jedzenia – pozostawione na powierzchni protezy resztki pokarmów mogą bowiem zaburzać odczucia smakowe podczas kolejnego posiłku.
Czyszczenie protez – domowe sposoby
Okazjonalnie czyszczenie protez może się także odbywać z wykorzystaniem domowych sposobów. Moczenie protezy w roztworze sody oczyszczonej i octu jest skutecznym sposobem na jej dezynfekcję.
Należy jednak pamiętać, by po czyszczeniu protezy zębowej domowymi środkami bardzo dokładnie ją opłukać, aby pozbyć się z jej powierzchni substancji mogących wpłynąć drażniąco na błonę śluzową.
Co zrobić, gdy proteza zębowa się psuje?
Jeśli dojdzie do uszkodzenia protezy (np. złamania, pęknięcia, wyłamania zęba lub klamry), należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego lub technika dentystycznego, którzy zajmą się naprawą uzupełnienia. Nie należy próbować naprawiać protezy samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
Dla zachowania uzupełnienie protetycznego w doskonałym stanie niezbędne są także regularne kontrole u dentysty – oceni on, kiedy proteza powinna być oddana do korekty, profesjonalnego czyszczenia lub wymieniona na nową. Systematyczne kontrole pozwolą także w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej.