Nowoczesna higienizacja jamy ustnej powstała na podstawie badań, które zaczęto opracowywać jeszcze w latach 70-tych. Dotychczasowe sposoby oczyszczania zębów okazywały się często dość inwazyjne, a dodatkowo mało dokładne. Zniechęcało to pacjentów do regularnej higienizacji zębów w gabinetach stomatologicznych. Taka postawa ostatecznie wpływała na rozwój próchnicy, chorób przyzębia lub zapalenia tkanek okołowszczepowych oraz pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Z potrzeby zachęcenia pacjentów do regularnego i profesjonalnego oczyszczania zębów, ostatecznie stworzono tzw. protokół Guided Biofilm Therapy.
Nowoczesna higienizacja zębów
Protokół zabiegowy GBT pozwala przeprowadzić higienizację zębów w sposób minimalnie inwazyjny oraz bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. Ta rewolucyjna i niezwykle skuteczna metoda zmieniła sposób postrzegania tego rodzaju zabiegów. Pacjenci, u których raz przeprowadzono higienizację z zastosowaniem protokołu GBT, z chęcią i bez obaw powracają na kolejne wizyty.
Higienizacja zębów zgodnie z protokołem GBT składa się z ośmiu etapów, które skupiają się na dokładnym usunięciu biofilmu, osadu i kamienia nazębnego. Biofilm to płytka bakteryjna, która jest początkiem rozwoju próchnicy, chorób przyzębia, czy też zapalenia tkanek okołowszczepowych, w przypadku posiadania implantów. Nowoczesna higienizacja zębów pozwala zachować biofilm pod kontrolą. Rozpoczyna się od diagnozy – oceny i analizy stanu zębów i implantów.

Następnym krokiem jest wybarwienie biofilmu. W tym celu używamy nasączonej specjalnym płynem gąbeczki, która wybarwia biofilm na dwa kolory: czerwony i niebieski, ukazując odpowiednio biofilm świeży i dojrzały. Ponadto wykonujemy zdjęcie uzębienia, aby pokazać pacjentowi obszary najbardziej narażone na rozwój bakterii. To także dobry moment na przeprowadzenie instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz doradzenie pomocnych rozwiązań, tak aby czyszczenie zębów przynosiło jeszcze lepsze efekty.
Następnie precyzyjnie usuwamy biofilm z zębów, dziąseł, z obszaru szczelin dziąsłowych płytkich kieszonek do 4 mm, języka i podniebienia. Oczyszczanie jamy ustnej odbywa się przy użyciu nowoczesnej piaskarki Airflow prophylaxis master, która łączy w sobie delikatność i skuteczność działania. Z zębów znika także osad oraz przebarwienia, np. te od kawy, herbaty lub czerwonego wina. Zmiana końcówki piaskarki pozwala dotrzeć do głębszych kieszeni dziąsłowych oraz trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Kolejnym etapem jest skaling, który wykonujemy z użyciem narzędzia ultradźwiękowego, zwanego skalerem. Przed rozpoczęciem zabiegu podajemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu czy bólu. Oczyszczamy nie tylko kamień nazębny nad- i poddziąsłowy, ale również obszar wokół implantów i uzupełnień protetycznych.
Zarówno piaskowanie zębów, jak i skaling przeprowadzamy w powiększeniu nowoczesnego mikroskopu stomatologicznego. Oświetla on pole zabiegowe i znacznie je powiększa, a także pozwala na uzyskanie podglądu pracy na ekranie monitora. Ponadto mikroskop umożliwia dokumentowanie działań – wykonanie zdjęć i nagrywanie filmów z każdego zabiegu. Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego w zabiegach higienizacji to możliwość dotarcia i niezwykle precyzyjnego oczyszczenia każdego, nawet najbardziej trudno dostępnego miejsca, dzięki czemu nasi pacjenci mogą liczyć na najwyższą precyzję zabiegów. W naszych gabinetach stawiamy na wysoką jakość i niezawodność sprzętu stomatologicznego, dlatego wybraliśmy mikroskopy marek będących liderami w segmencie optycznych wyrobów medycznych.

Ostatnią fazą nowoczesnej higienizacji zębów jest kontrola efektów zabiegu – sprawdzenie, czy biofilm został dokładnie usunięty. W tym celu ponownie przeprowadzamy wybarwienie oraz wykonujemy zdjęcie uzębienia, aby ukazać doskonałe rezultaty wykonanej pracy. Zdjęcia są bardzo dokładne, o dużej rozdzielczości – na ich podstawie omawiamy razem z pacjentem kwestie, na które powinien zwrócić uwagę w codziennej higienie jamy ustnej. Ponadto taka dokumentacja pozwala na utrzymanie i stabilizację uzyskanego efektu. Zęby zabezpieczane są następnie fluorem w celu uodpornienia ich na działanie bakterii próchnicotwórczych. Na zakończenie ustalamy indywidualny harmonogram kolejnych wizyt. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularna higienizacja zębów w gabinecie stomatologa pozwala utrzymać doskonałe zdrowie jamy ustnej, co ma wpływ także na cały nasz organizm.
Procedura GBT – zalecenia
Procedura GBT w higienizacji jamy ustnej znajduje swoje zastosowanie nie tylko w profilaktyce, ale także w ortodoncji i implantologii. Zalecana jest ze względu na mało inwazyjny przebieg zabiegów – nie podrażnia dziąseł i tkanek miękkich. Pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy, chorobom przyzębia i tkanek wokół implantów. Higienizacja zębów według protokołu GBT nie narusza powierzchni szkliwa, uzupełnienia protetycznego czy implantu. Może być bezpiecznie wykonana w przypadku pacjentów z aparatem ortodontycznym, gdyż nie uszkadza i nie modyfikuje jego elementów. Dodatkowo umożliwia dokładne oczyszczenie przestrzeni wokół aparatów ortodontycznych oraz wokół krawędzi wypełnień estetycznych, chroniąc je przed powstawaniem przebarwień.