Utrata pojedynczego zęba przez część Pacjentów uważana jest za niewielką stratę. Szczególnie gdy chodzi o ząb boczny. Trzonowce są praktycznie niewidoczne nawet przy szerokim uśmiechu, co sprawia, że niekiedy ich brak nie wpływa negatywnie na samopoczucie.
Dlaczego więc stomatolodzy mimo wszystko najczęściej zalecają wszczepienie implantu w przypadku braku zęba? Cóż, gdyby chodziło wyłącznie o walor estetyczny, może nie byłoby to aż tak ważne. Jednak braki w uzębieniu to nie tylko problem wyglądu. To przede wszystkim dolegliwość, która niekorzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest i dlaczego warto odtwarzać braki zębów, najlepiej wszczepiając implanty, zachęcamy do przeczytania artykułu.
Czym jest implant zębowy?
Na przestrzeni ostatnich dekad stomatologia w pełni rozwinęła skrzydła. Oferowane Pacjentom rozwiązania, które przywracają piękny uśmiech i funkcjonalność jamy ustnej, a także dostosowanie się do potrzeb Pacjenta odegrały kluczową rolę w transformacji. Jednym z istotnych dokonań w tej dziedzinie są implanty dentystyczne.
Fundamentem każdego zęba są korzenie. Bez nich jego widoczna część (korona) nie byłaby w stanie samodzielnie utrzymać się w jamie ustnej.
Implant zębowy jest więc substytutem korzenia w przypadku utraty zęba. Kształtem przypomina niewielką śrubę.
Wykonany najczęściej z tytanu, w pełni biokompatybilny i zdolny do integracji z otaczającą go kością.
Jego zadaniem jest zastąpić naturalne korzenie zębowe, czyli być wsparciem dla korony protetycznej lub innej suprastruktury. Elementy te zostają ze sobą zespolone przy pomocy łączników.
W efekcie wykorzystując implanty, z powodzeniem można wyleczyć nie tylko brak jednego zęba, ale też całego uzębienia.
Rodzaje implantów i ich wpływ na uzębienie
Nowoczesna implantologia opiera się na kilku rodzajach implantów zębowych, które różnią się od siebie m.in. kształtem, długością, średnicą czy gwintowaniem. Zróżnicowanie wynika z zastosowania. Każdy Pacjent wymaga indywidualnego leczenia implantologicznego, co powoduje, że implanty muszą zostać dobrane w taki sposób, by idealnie pasowały do warunków.
- Średnica — w zależności od odtwarzania poszczególnej grupy zębów szerokość implantu zmienia się — najwęższe są siekacze dolne a najszersze trzonowce.
- Długość — minimalna długość i to w wyjątkowych przypadkach to 6 mm natomiast przyjmuje się, że bezpieczną długością dla wszczepu jest 10 mm.
- Gwintowanie — gwintowanie, musi być głębokie w przypadku osadzenia wszczepu zaraz po usunięciu zęba.
Jeśli natomiast Pacjent zmaga się z rozległym zanikiem kości i nie ma możliwości osadzenia tradycyjnych wszczepów to leczenie implantologiczne może zostać przeprowadzone w oparciu o tzw. implanty zygomatyczne. Zdecydowanie dłuższe, wszczepione w kości jarzmowe.
Niezależnie od rodzaju implantu warto zaznaczyć, że jego osadzenie korzystnie wpływa na cały układ stomatognatyczny. Uzupełnienie braków z powodzeniem zapobiegnie przesuwaniu się sąsiednich zębów, migracji w poszukiwaniu kontaktów okluzyjnych (tzw. efektu Godona), nadmiernemu starciu, chorobom dziąseł i innym dolegliwościom. W przypadku rozległych braków także zapadaniu się policzków czy zmianie rysów twarzy.
Implanty zębów — zalety
Zalet jest naprawdę wiele. Największym atutem jest możliwość uzupełnienia braku bez ingerencji w sąsiadujące zęby. Zdrowe tkanki zębów otaczających przy wszczepianiu pozostają nienaruszone. Są również inne pozytywy, o których warto wspomnieć.
1. Komfort i funkcjonalność: Implanty przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej, pozwalając na normalne żucie i mówienie.
2. Trwałość i stabilność: Implant, który jest dobrze zaopiekowany przez Pacjenta to rozwiązanie nawet dożywotnie. Wystarczą systematyczne kontrole i zabiegi higienizacyjne, aby cieszyć się nimi przez całe życie.
3. Naturalny wygląd: Rekonstrukcje na implantach wyglądają jak autentyczne uzębienie. Nie można ich odróżnić od reszty zębów, a dodatkowo mają wpływ na to jak wygląda twarz. Wspierają policzki i wargi, a dzięki temu nasza buzia wygląda harmonijnie.
4. Zapobieganie wadom zgryzu: Braki zębowe mogą powodować przemieszczanie się pozostałych zębów. Uzupełnienie stabilizuje układ stomatognatyczny.
5. Przeciwdziałanie zanikania kości: Po utracie zęba kość ulega naturalnemu zanikowi. Implant jest jedynym wyjściem, aby temu zapobiec.
6. Pewność siebie: Poziom poczucia własnej atrakcyjności zdecydowanie wzrasta.
Warto również zaznaczyć, że implanty świetnie sprawdzą się w przypadku całkowitego bezzębia. Wystarczy osadzić tylko 4 bądź 6 implantów i na bazie tych wszczepów odtworzyć cały łuk zębowy.
Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?
Długoterminowa inwestycja w zdrowie jamy ustnej to wyjątkowo przekonująca odpowiedź na to pytanie.
Implant jest rozwiązaniem co najmniej na lata jeśli nie na całe życie i nawet w przypadku utraty kolejnych zębów, Pacjent nie musi rezygnować z już osadzonych implantów.
Wystarczy dostosować suprastrukturę, czyli rodzaj odbudowy, na implantach. To znaczy, że implant, który początkowo nosił koronę, może później posłużyć jako punkt pod most protetyczny. To innowacyjne podejście pozwala na zaspokojenie zmieniających się w czasie potrzeb Pacjenta.
Leczenie implantologiczne — kto może skorzystać?
Skoro już wiemy, że leczenie implantologiczne jest dostępne dla zdecydowanej większości pacjentów, to czas na podsumowanie.
Nie ma wątpliwości, że implanty zębowe wpływają korzystnie na uzębienie. Pomagają utrzymać strukturę kości, która może ulec zanikowi w miejscu utraty zęba. Ponadto poprawiają estetykę uśmiechu, przywracając pełnię równowagi w jamie ustnej.
Aby przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu, wymagany jest dobry stan ogólny i odpowiednia ilość kości w miejscu, gdzie ma być osadzony.
Jeśli zastanawiasz się nad wszczepieniem implantów zębowych, konsultacja z doświadczonym implantologiem, pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.