Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Stomatologia

Rozwój zębów mądrości zazwyczaj kojarzy się z bólem. Nic dziwnego, że z ust pacjentów dość często pada pytanie, czy zęby mądrości trzeba usuwać. Jeśli nie stanowią one zagrożenia dla innych zębów oraz wyrzynają się prawidło, ich pozostawienie wydaje słuszne. Dlatego o tym, czy zęby mądrości trzeba usuwać, powinien zdecydować lekarz dentysta po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.

Co to jest ząb mądrości?

Ząb mądrości, nazywany także ósemką, to ostatni ząb trzonowy, który w jamie ustnej pojawia się najpóźniej, bo w okolicach 16 – 25 roku życia. Jest to mniej więcej czas, kiedy szczęka i żuchwa kończą etap wzrostu. Potoczna nazwa “ząb mądrości” ma swoje źródło właśnie w tym charakterystycznym, późnym wyrzynaniu się, gdyż podobno im człowiek jest starszy, tym mądrzejszy. Co ciekawe bywają sytuacje, kiedy ząb mądrości nie pojawia się wcale lub wyrzyna się po 40. a nawet 50. roku życia.

Wyrastanie zęba mądrości – objawy

Wyrastanie ósemki może być długim procesem. Mogą towarzyszyć mu nieprzyjemne obawy, takie jak ból, obrzęk, stany zapalne lub szczękościsk. Ból potrafi trwać kilka dni, a następnie zanikać. Czasami promieniuje do ucha lub skroni. Nierzadko towarzyszy mu uczucie rozpychania, powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Bywa także, że wyrzynanie zębów mądrości następuje bezobjawowo, niemal niezauważenie.

Pojawienie się ósemek może spowodować niemałe zamieszanie w całej jamie ustnej. Sytuacja jest szczególnie kłopotliwa, gdy w łuku zębowym brakuje wystarczającej ilości miejsca na kolejny ząb, co niestety zdarza się dość często.

Ekstrakcja zębów mądrości

Dopóki ósemki rozwijają się prawidłowo i nie stanowią zagrożenia dla pozostałych zębów, ich ekstrakcja nie jest konieczna. Należy jedynie zwrócić uwagę na ich trudno dostępne położenie, które sprawia, że dokładne ich oczyszczenie może być problematyczne, a zalegająca płytka bakteryjna zwiększa rozwój próchnicy.

Obecnie zdarza się, że na skutek ewolucyjnych zmian zęby mądrości nie mieszczą się w łuku zębowym, co może powodować:

 • całkowite lub częściowe zatrzymanie zęba w kości,
 • wyrzynanie się w nieprawidłowym położeniu,
 • stany zapalne i obrzęk otaczających tkanek miękkich,
 • powstanie wad zgryzu,
 • kłopoty z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.

W takich przypadkach wskazana jest ekstrakcja ósemki. Pamiętajmy jednak, że o tym, czy zęby mądrości trzeba usuwać, ostatecznie rozstrzyga lekarz.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.