Co to jest endodoncja mikroskopowa? Poznaj jej zalety!

Stomatologia

Sukces kliniczny jest tym, do czego dążą wszyscy lekarze — nie tylko stomatolodzy. Postęp technologiczny medycyny to również duży krok w rozwoju endodoncji, działu stomatologii, zajmującej się chorobami miazgi zębów i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawą kompleksowego leczenia stomatologicznego jest nie tylko odpowiednio przygotowany plan, ale przede wszystkim zatrzymanie rozwoju stanu zapalnego, by następnie całkowicie wyleczyć dolegliwości. Transformacja, która zaszła w domenie endodoncji zwiększyła skuteczność i przewidywalność leczenia kanałowego.

Czym dokładnie jest endodoncja mikroskopowa?

Leczenie endodontyczne, znane szerzej jako leczenie kanałowe, to procedura stomatologiczna, którą stosuje się w przypadku zębów dotkniętych stanem zapalnym miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. W obu przypadkach jest jedynym sposobem, aby uniknąć ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Jednak aby zwiększyć szanse powodzenia leczenia kanałowego, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, jakim jest mikroskop stomatologiczny.

Zabieg leczenia kanałowego polega na dokładnym oczyszczeniu komory zęba z bakterii zainfekowanej miazgi, czy materiału wypełniającego kanały (w przypadku powtórnego leczenia endododntycznego). Powiększenie, jakie gwarantuje mikroskop stomatologiczny, powoduje, że wszystkie te procedury wykonywane są z o wiele większą dokładnością i precyzją.

Technologia — czyli precyzyjny mikroskop stomatologiczny

Mikroskop zabiegowy używany w endodoncji czy obecnie praktycznie we wszystkich dziedzinach stomatologii to prawdziwe dzieło sztuki. Jak każdy mikroskop, wyposażony jest w szereg soczewek gwarantujących duże powiększenie oraz oświetlenie LED. To pozwala na doskonałą widoczność wnętrza zęba, czyli precyzyjną ocenę warunków anatomicznych oraz dezynfekcję podczas wszystkich etapów opracowywania systemu endodontycznego.

Anatomia zęba może przysporzyć dodatkowej pracy lekarzowi a Pacjentowi „czasu na fotelu”. W przypadku niemożności wyleczenia zęba kanałowo tradycyjnie zdarza się, że lekarz kwalifikuje ząb do zabiegu mikrochirurgicznego — resekcji wierzchołka korzenia. W takiej sytuacji już nie ma możliwości wykonania zabiegu bez powiększenia mikroskopu.

Zalety endodoncji mikroskopowej

Istnieje wiele zalet zastosowania endodoncji mikroskopowej w praktyce stomatologicznej. Po pierwsze, pozwala ona lekarzowi na dokładniejsze zobrazowanie struktury zęba, co ułatwia precyzyjną diagnozę i leczenie. Diagnostyka jest kluczowym elementem leczenia endodontycznego, a technologia mikroskopowa pozwala na powiększenie i dokładne zbadanie ilości i przebiegu kanałów korzeniowych. W trakcie leczenia stomatolog musi przeprowadzić skuteczną dezynfekcję kanałów, aby zapobiec zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych. Jest to możliwe tylko dzięki doskonałej widoczności, czego z oczywistych względów nie gwarantuje nam nieuzbrojone oko.

Ponadto, zabiegi wykonywane skrupulatnie, mogą uchronić nas od powtórnego leczenia kanałowego. Zlokalizowanie wszystkich kanałów korzeniowych i usunięcie zainfekowanej tkanki minimalizuje ryzyko nawrotu zakażenia. Osiągnięcie lepszych efektów wynika z kolejnej, niezwykle ważnej zalety, czyli możliwości zachowania większej ilości twardych tkanek zęba. Lekarz dokładnie widząc ujścia kanałów, nie jest zmuszony do redukowania zdrowej zębiny, a to realnie wpływa na długoterminowy sukces leczenia.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu — ząb uratowany

Dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego skuteczność leczenia diametralnie wzrasta. Można więc przeprowadzić bardzo dokładny i efektywny zabieg. Zabieg, który pozwoli uratować ząb, mimo że kiedyś musiałby zostać usunięty.

Podsumowując, endodoncja mikroskopowa, czyli zabiegi wykonywane przez specjalistów, znacząco poprawia rokowanie i różni się od leczenia kanałowego znanego wielu pacjentom z przeszłości.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu zimowego klimatu to “must have” na każdy zimowy sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.