Troska o zdrowie często pozostaje na marginesie codziennych priorytetów. Nie dziwi więc fakt, że zdarza się, że choroby przyzębia są leczone dopiero, gdy osiągną zaawansowane stadium. Dlatego też zrozumienie istoty chorób przyzębia, ich objawów, przyczyn i metod zapobiegania, staje się niezwykle ważne.
Poznając źródło choroby oraz stosując właściwą profilaktykę, można utrzymać zdrowe przyzębie.
Czym są choroby przyzębia?
Choroby przyzębia zwane również periodontopatiami. Dotykają struktur okołozębowych — dziąseł, więzadeł i kości. Wśród tych dzielą się na zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia, które mogą przybierać formę przewlekłą, ostrą lub agresywną.
Zaniedbanie leczenia zapalenia dziąseł, prowadzi do poważniejszego schorzenia — przewlekłego zapalenia przyzębia a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów.
Przyczyny chorób przyzębia
Choroby przyzębia mogą mieć różne przyczyny, z których większość związana jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej ale także charakterystyczną florą bakteryjną. Inne przyczyny pojawiania się chorób przyzębia to:
- awitaminoza,
- wady zgryzu,
- bruksizm,
- palenie tytoniu,
- nadmierne spożycie alkoholu,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca,
- nieprawidłowa dieta.
Choroby przyzębia — rodzaje
Zapalenie dziąseł
Stan zapalny dziąseł spowodowany gromadzeniem się płytki nazębnej. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł.
Zapalenie przyzębia
Kolejne, bardziej zaawansowane stadium choroby, które obejmuje nie tylko dziąsła, ale także głębsze struktury (więzadła, kości) klinicznie objawiając się dodatkowo pogłębionymi kieszonkami dziąsłowymi.
Jak się objawiają choroby przyzębia?
Objawy chorób przyzębia różnią się w zależności od rodzaju i zaawansowania. Niemniej jednak istnieje kilka wspólnych objawów, które mogą wskazywać na problemy z przyzębiem:
- krwawienia dziąseł,
- zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
- ból lub dyskomfort,
- nadwrażliwość zębów,
- recesje,
- wysięk ropny,
- nieświeży oddech,
- rozchwianie zębów.
Warto zauważyć, że niektóre choroby przyzębia, zwłaszcza na początkowych etapach, mogą być bezobjawowe lub objawy mogą być łagodne.
Jak leczyć choroby dziąseł?
Profesjonalne podejście do terapii obejmuje kombinację działań zapobiegających postępowi choroby. Oczywiście leczenie zależy od stopnia jej zaawansowania, a objawy ustąpią jeśli pacjent ściśle przestrzega zaleceń higienistki i lekarza.
Podstawą jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego (nad- i poddziąsłowego) gdyż są to kluczowe źródła wszystkich problemów periodontologicznych Zatem leczenie rozpoczyna skaling, który może zostać poszerzony o kiretaż.
Regularność wykonywania zabiegów higienizacyjnych jest niezwykle istotna. Lekarz lub higienistka w zależności od stadium choroby decydują o tym, jak często należy je powtarzać.
W celu złagodzenia obrzęku i obkurczenia dziąseł do kuracji włącza się płukanki. W przypadku ostrego stanu zapalnego konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków.
Nieleczone zapalenie dziąseł — czym grozi?
Nieleczone zapalenie dziąseł rozwija się w zapalenie przyzębia a to, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych i komplikacji.
Utrata zębów to jedno z głównych zagrożeń stomatologicznych, ponieważ niszczenie struktur przyzębia sprawia, że zęby tracą zakotwienie i ulegają rozchwianiu.
To już prosta droga do ekstrakcji. Bakterie związane z zapaleniem dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu, rozprzestrzeniając się po całym organizmie. To zjawisko może skutkować różnymi infekcjami ogólnoustrojowymi i stanami zapalnymi.
Zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego jest udowodnione naukowo. Podobnie jest z cukrzycą – pacjenci mają trudności w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Jednocześnie niekontrolowana cukrzyca zwiększa podatność na infekcje jamy ustnej, co potęguje problem.
Zapalenie przyzębia — zapobieganie
Profilaktyka sprowadza się do kilku kluczowych zasad. Domowa pielęgnacja zalecanymi preparatami i akcesoriami stanowi fundament utrzymania zdrowych zębów oraz przyzębia.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kontrole w wyznaczonych terminach pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów z przyzębiem oraz skuteczne leczenie.
Dodatkowo:
- rzucenie palenia tytoniu oraz stosowania innych używek,
- zbilansowana, bogata w witaminy C, D i wapń dieta,
- regularna aktywność fizyczna,
spowodują, że wszystkie działania – domowe i te profesjonalne będą przynosić najlepsze korzyści!