Bonding czy licówki

Stomatologia

Bonding to nazwa zabiegu z zastosowaniem bezpośrednich licówek kompozytowych. Różni się on od zabiegu z użyciem licówek porcelanowych sposobem przeprowadzenia, długością trwania, oraz rodzajem i wytrzymałością zastosowanego materiału. Jednak każdy z nich dedykowany jest osobom, które marzą o doskonałym, harmonijnym uśmiechu. Kiedy pacjent stoi przed decyzją, na który rodzaj rozwiązania się zdecydować, warto dowiedzieć się, czym oba typy licówek się od siebie różnią. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze różnice między bondingiem a licówkami ceramicznymi.

Co to jest bonding zębów?

Bonding to zabieg odbudowy estetycznej zębów przy użyciu materiału złożonego. Jest obecnie jedną z bardziej popularnych metod niwelowania niedoskonałości uzębienia w strefie estetycznej. Z jego pomocą możliwa jest zmiana kształtu zębów, zamaskowanie drobnych ukruszeń czy zlikwidowanie diastemy. Bonding wykonuje się w taki sposób, że ingerencja w naturalną strukturę zęba jest minimalna. Odcień materiału dostosowany jest do koloru zębów, dzięki czemu efekt końcowy wygląda naturalnie. Cały zabieg można przeprowadzić na jednej wizycie, co daje możliwość szybkiej metamorfozy uśmiechu.

Czy bonding to licówki – czyli różnice między zabiegami

Choć każdy z nich maskuje niedoskonałości zębów, oba zabiegi różnią się między sobą zarówno pod względem ich przebiegu, jak i trwałości uzyskanych rezultatów. Bonding wykorzystuje zdolność materiału złożonego do wiązania się z powierzchnią zębą, więc najczęściej nie wymaga dodatkowej preparacji, natomiast osadzenie tradycyjnych licówek wiąże się z wcześniejszym opracowaniem twardych tkanek.

Znikoma inwazyjność bondingu niesie kolejną jego zaletę – jest nią odwracalność zabiegu. Ponieważ struktura zębów nie zostaje naruszona, pacjent może wrócić do stanu sprzed metamorfozy. Natomiast w przypadku licówek zabieg musi być powtarzany, gdyż ich zastosowanie wymaga redukcji pewnej części twardych tkanek zębów. Dodać jednak należy, że licówki ceramiczne są bardzo trwałe, dzięki czemu zabieg ponawia się co 10-15 lat. Wytrzymałość tego typu rekonstrukcji robi wrażenie w porównaniu z bondingiem, którego efekty utrzymują się maksymalnie do 5 lat.

Ostatnią znaczącą różnicą jest czas potrzebny na wykonanie zabiegu. Bonding, przeprowadzony na pojedynczym zębie, trwa około godziny, czyli leczenie można zamknąć na jednej wizycie. Zastosowanie licówek porcelanowych wymaga większej ilości spotkań. W ich przygotowaniu potrzebna jest współpraca z laboratorium protetycznym, co wydłuża cały proces.

Kiedy zalecamy wykonanie bondingu?

Bonding zębów zalecamy w przypadku potrzeby zamknięcia diastemy lub odbudowy niewielkich ukruszeń korony zębowej. Pozwala on także na korekcję kształtu i wyrównanie pozycji koron zębów. Zalecany jest pacjentom, którzy pragną poprawić estetykę uzębienia bez ingerowania w jego szkliwo. Bonding jest chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na szybkim i jak najmniej inwazyjnym uzyskaniu pięknego i harmonijnego uśmiechu.

Efekty bondingu a efekty licówek porcelanowych

Efekty bondingu są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu. Tak jak wcześniej wspomniano, utrzymują się maksymalnie do 5 lat. To doskonały sposób na szybką poprawę estetyki i harmonii uśmiechu pacjenta. Zęby są równe, mają ujednoliconą barwę, a ich mankamenty zostają ukryte. Licówki porcelanowe dają podobne rezultaty, dodatkowo ceramika nie traci swoich właściwości mechanicznych wraz z upływem lat, jest bardzo trwała i odporna na przebarwienia, a do tego wygląda niezwykle naturalnie.

  Umów wizytę

  Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

  Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

  Oferty specjalne

  Regularna profilaktyka

  Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

  Vouchery na usługi w VC

  Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

  Poznaj Verdusia i Celinkę

  Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

  Dobór spersonalizowanych akcesoriów

  Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

  Śnieżnobiały uśmiech

  Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

  Uśmiechnij się do Piękna!

  Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.