Ból zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny i leczenie

Stomatologia

Ból zęba bezpośrednio po zakończonym leczeniu kanałowym (endodontycznym) jest dość częstym zjawiskiem. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po kilku dniach. Jeśli natomiast są silne, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych. Niepokojącą sytuacją jest natomiast samoistny ból zęba leczonego endodontycznie w przeszłości. W tej sytuacji należy umówić się na wizytę do dentysty.

Dlaczego po leczeniu kanałowym boli ząb?

Ból zęba odczuwalny zaraz po leczeniu kanałowym jest zazwyczaj związany z ingerencją w jego strukturę, do jakiej dochodzi w trakcie zabiegu. Podczas leczenia endodontycznego wnętrze kanałów oczyszczane jest ze zmienionej zapalnie miazgi, bakterii oraz ich toksyn. Takie mechaniczne opracowanie kanałów zębowych prowadzi do podrażnienia tkanek otaczających.

Po usunięciu zakażonej miazgi z komory zęba oraz właściwym ukształtowaniu, zdezynfekowaniu i osuszeniu kanałów zębowych, endodonta przystępuje do zamknięcia systemu kanałowego przy użyciu płynnej gutaperki. Jest to materiał biokompatybilny naturalnego pochodzenia. Szczelne zamknięcie kanałów zapobiega ponownemu rozwojowi stanu zapalnego. Zdarza się, że i na tym etapie dochodzi do podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych spowodowanych wysoką temperaturą oraz ciśnieniem stosowanym do wtłaczania materiału do kanałów korzeniowych.

Objawem podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych jest m.in. pulsujący ból, odczuwany szczególnie przy próbie naciskania i nagryzania. Towarzyszyć temu może także bolesność błony śluzowej w otoczeniu leczonego zęba oraz uczucie wysadzania zęba z zębodołu.

Leczenie kanałowe może trwać nawet kilka godzin, szczególnie gdy mamy do czynienia ze zobliterowanymi (bardzo wąskimi) i zagiętymi kanałami lub zachodzi konieczność usunięcia, czy też ominięcia przeszkody znajdującej się w jego świetle. Po zakończeniu zabiegu pacjent może odczuwać inny rodzaj dyskomfortu niż powyżej omówione, tj. ból w okolicy ucha. Dolegliwość związana jest z nadwyrężeniem stawów skroniowo-żuchwowych podczas długiego otwierania jamy ustnej i powinna minąć samoistnie.

Kiedy ból jest niepokojący?

Sygnałem niepokojącym jest bolesność zęba odczuwana po zakończeniu leczenia endodontycznego i wygojeniu się tkanek otaczających. Może to być samoistny, pulsujący ból zęba lub odczuwany przy naciskaniu czy nagryzaniu, a także powstanie przetoki. Tego rodzaju dolegliwości mogą pojawić się w sytuacji:

  • nieodnalezienia któregoś z kanałów leczonego zęba,
  • niewystarczającej dezynfekcji systemu endodontycznego,
  • perforacji korzenia,
  • anomalii anatomicznych, uniemożliwiających penetrację płynów do dezynfekcji lub opracowania całej długości kanału.

Jeśli badania diagnostyczne potwierdzą jedną z tych sytuacji, endodonta zaproponuje wykonanie powtórnego leczenia kanałowego, nazywanego inaczej reendo, lub leczenie z zakresu mikrochirurgii, czy też chirurgii stomatologicznej.

Jak radzić sobie z bólem zęba po leczeniu?

Bezpośrednio po zakończeniu leczenia kanałowego pacjent może odczuwać ból zęba samoistny lub przy nagryzaniu. Jeśli jest on bardzo dokuczliwy, warto zastosować leki przeciwbólowe. W ich wyborze i dawkowaniu pacjent powinien trzymać się zaleceń lekarza, który dobierze właściwą farmakoterapię, dostosowaną do ogólnego stanu zdrowia. W niektórych przypadkach endodonta może zalecić również przyjmowanie antybiotyku.

Ile boli ząb po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym zazwyczaj utrzymuje się przez około kilka dni, choć zdarza się, że odczuwany jest nawet do 2 tygodni. Długość trwania dolegliwości zależna jest od diagnozy, stanu oraz anatomii tkanek otaczających, a co najważniejsze – od stopnia skomplikowania przeprowadzonego zabiegu.

    Umów wizytę

    Jeżeli jesteś zainteresowany, napisz do nas w celu umówienia wizyty. Skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić dogodny termin.

    Preferowana forma kontaktu: telefonwiadomość email

    Oferty specjalne

    Regularna profilaktyka

    Zyskaj zawsze zdrowe i estetyczne zęby, korzystając z atrakcyjnego cenowo pakietu ponownej higienizacji jamy ustnej.

    Vouchery na usługi w VC

    Zdrowie jest najważniejsze! Podaruj bliskim voucher podarunkowy na wybrany zabieg dostępny w ofercie naszej kliniki.

    Poznaj Verdusia i Celinkę

    Czy można połączyć zabawę z leczeniem? Nasi eksperci stomatologii dziecięcej przygotowali dla Twojego dziecka moc atrakcji!

    Dobór spersonalizowanych akcesoriów

    Dobór akcesoriów stomatologicznych do warunków anatomicznych Twojej jamy ustnej to pewność właściwej i skutecznej jej higieny każdego dnia.

    Śnieżnobiały uśmiech

    Zdrowy, estetyczny i śnieżnobiały uśmiech w otoczeniu letniego klimatu to “must have” na każdy wakacyjny sezon!

    Uśmiechnij się do Piękna!

    Połącz zdrowy uśmiech z medycyną estetyczną.