Zmarszczki mimiczne pojawiają się w wyniku powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Tworzą się one stopniowo, w miejscu naprężenia tychże mięśni, kiedy wraz z upływem czasu skóra traci zdolność regeneracji, a co za tym idzie – młodzieńczą jędrność oraz elastyczność. Pierwsze z nich mogą być widoczne już około 25 – 30 roku życia.
więcej
o zabiegu
Jak wygładzić zmarszczki?
Aktywność stosowanego preparatu na bazie botuliny czyli tzw. botoksu opiera się na blokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co zapobiega skurczowi mięśni oraz powstawaniu zagłębień, fałdowaniu i marszczeniu się skóry. Preparat jest delikatnie wprowadzany w okolice wymagające wygładzenia.
Obszary najczęściej poddawane zabiegowi to:
- zmarszczki poprzeczne czoła,
- zmarszczki promieniste oka, tzw. kurze łapki,
- zmarszczki gładzizny, tzw. lwia zmarszczka.
Pacjentowi w czasie podawania preparatu mogą towarzyszyć odczucia przypominające ugryzienie przez komara. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani późniejszej rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać o rezygnacji w dniu wizyty z sauny oraz solarium, unikaniu intensywnego wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu i rozgrzewania.
Efekty wygładzania zmarszczek
Pierwsze efekty wygładzenia zmarszczek można zauważyć już po 2-3 dniach. Jednak na ostateczny rezultat należy poczekać około 7-14 dni. Zabieg nie zmienia wyglądu twarzy, a jedynie powoduje jej odświeżony, wypoczęty wygląd. Skóra staje się wygładzona, zrelaksowana i prezentuje się zdecydowanie młodziej.
Rezultaty wygładzania zmarszczek utrzymują się od 4 do 6 miesięcy i następnie stopniowo zanikają. Z czasem, przy kolejnych aplikacjach, odstępy między zabiegami wydłużają się, gdyż zmianie ulegają w tym czasie nawyki mimiczne.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:
- ciąża i laktacja,
- aktywna infekcja,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby skóry w miejscu, w którym ma zostać podany preparat,
- terapia aminoglikozydami,
- zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych (miastenia gravis, miopatie),
- choroby psychiczne.