Peelingi medyczne są zabiegami polegającymi na aplikacji na powierzchnię skóry substancji, powodujących przyspieszenie odnowy komórkowej. Jego natychmiastowe i widoczne działanie polega na (płytszym lub głębszym w zależności od mocy kwasu) złuszczeniu skóry, natomiast działanie długoterminowe powoduje regenerację skóry i produkcję nowego kolagenu, w wyniku czego skóra staje się nawilżona, wygładzona, pozbawiona przebarwień i innych defektów.
Peeling medyczny – jak przebiega?
Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia i odtłuszczenia skóry. Następnie, w zależności od wskazań, na wybraną powierzchnię aplikowany jest wybrany preparat. Podczas zabiegu może być odczuwane delikatne pieczenie, ściągnięcie oraz szczypanie. Po upływie stosownej ilości czasu kwas zostaje zneutralizowany, skóra oczyszczona i zabezpieczona kremem.
Do wykonywania peelingów medycznych stosujemy min. preparaty PRX-T33 czy Reverse peel, bazujące na TCA (kwasie trójchlorooctowym). Substancja ta pozwala na silną biorewitalizację skóry a także redukcję przebarwień.
Przeciwwskazania do wykonania peelingów medycznych:
- ekspozycja skóry na słońce,
- ciąża i laktacja,
- aktywna opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców,
- podrażnienie lub uszkodzenie skóry
- infekcja ogólna,
- stosowanie retinoidów na 6 miesięcy przed zabiegiem,
- choroby autoimmunologiczne skóry.
Efekty peelingu
Skóra tuż po zabiegu jest zaczerwieniona i napięta. Może też delikatnie szczypać. Jeżeli łuszczy się, nie należy stosować kosmetyków ścierających, ponieważ może to spowodować wydłużenie procesu gojenia lub infekcję podrażnionych miejsc. Po zabiegu przez około miesiąc należy stosować krem ochronny z wysokim filtrem SPF (co najmniej 50) i unikać ekspozycji na słońce – z tego względu peelingi medyczne najlepiej wykonywać zimą lub jesienią.
Do efektów peelingu należy spłycenie zmarszczek, rewitalizacja i poprawa nawilżenia skóry. Staje się ona grubsza, co jest zasługą zwiększonej produkcji włókien kolagenowych oraz elastyny. Ponadto peelingi medyczne poprawiają koloryt cery, redukują przebarwienia a także wygładzają nierówności oraz zmniejszają widoczność porów. Należy jednak pamiętać, że pełne efekty widoczne są po około tygodniu, a do otrzymania optymalnych rezultatów potrzeba serii 3 – 4 zabiegów.