Hialuronidaza jest enzymem, który stosujemy w medycynie estetycznej w przypadkach, gdy konieczne jest rozpuszczenie kwasu hialuronowego. Wskazaniem do podania hialuronidazy jest konieczność pozbycia się nadmiernej ilości preparatu. Tego rodzaju zabieg wykonujemy również w sytuacji powikłań wynikających z podania wypełniacza. Przedstawiamy szczegółowe informacje, kiedy należy podać hialuronidazę, po jakim czasie działa i jak wygląda taki zabieg.
Jak wygląda i kiedy wykonać zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy?
Hialuronidaza to enzym wytwarzany przez komórki ludzkiego organizmu. Jest także jednym ze składników jadu owadów błonkoskrzydłych, np. pszczół, os, szerszeni. Hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy – zarówno podany wcześniej jako wypełniacz, jak i własny, występujący naturalnie w skórze. Dzięki działaniu środka likwidujemy niechciane efekty lub gdy wypełniacz zaaplikowany jest zbyt płytko, czy też gdy nastąpiło jego przemieszczenie. Hialuronidaza podawana jest w formie iniekcji, czyli bardzo cienką igłą.
Hialuronidaza – po jakim czasie działa?
Działanie enzymu jest natychmiastowe. Po podaniu hialuronidazy obrzęk może nieco zasłaniać rezultaty zabiegu, dlatego pełne efekty widoczne są po 2-3 dniach. Nie zawsze jednak zabieg polega na całkowitym usunięciu wypełniacza. Jeśli podano za dużą jego ilość, możemy rozpuścić jedynie część preparatu. Ponadto częściowa eliminacja pozwala wyrównać powstałą asymetrię, np. w przypadku ust odtworzyć łuku kupidyna lub linię estetyczną Rickettsa. W tym celu aplikujemy małe dawki enzymu w odstępach co 10-14 dni.
Efekty podania hialuronidazy
Po rozpuszczeniu wypełniacza skóra odbudowuje się bardzo szybko. Poprawa kondycji skóry następuje zazwyczaj 2-3 dni od podania enzymu. Zastosowanie hialuronidazy pozwala na wygładzenie nierówności i grudek, pozbycie się przemieszczonego wypełniacza oraz na złagodzenie objawów nietolerancji organizmu na podany preparat.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg podania hialuronidazy zalecamy w przypadku zbyt płytko wstrzykniętego preparatu, za dużej jego ilości, powstania grudek lub przemieszczania się kwasu. Główne przeciwwskazania w wykonaniu tego rodzaju zabiegu to:
- uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych – czyli m.in. pszczół, os, szerszeni,
- infekcje i uszkodzenia powierzchni skóry w okolicach poddawanych zabiegowi.