Mezoterapia to działający miejscowo zabieg z zakresu medycyny estetycznej, polegający na podaniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji regenerujących, głęboko nawilżających i mających działanie odmładzające. Stosowana jest w celu rewitalizacji i poprawy kondycji skóry, ale także jako profilaktyka zmian związanych z wiekiem, dlatego warto zdecydować się na nią już przed trzydziestką.

Co to jest mezoterapia?
Preparaty, które lekarz podaje w serii delikatnych, płytkich nakłuć zawierają koktajl składników nawilżających, kolagen, koenzym Q10, witaminy czy peptydy. Dobierane są indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta oraz okolicy poddawanej zabiegowi. Po wprowadzeniu składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry, uruchamiają się naturalne procesy odnowy, nasila się produkcja naturalnego kolagenu i elastyny. Bezpośrednio po zabiegu miejsca po iniekcjach są widoczne w postaci niewielkich grudek, które ulegają wygładzeniu po upływie ok. 12 godzin. W okolicy wkłuć mogą pojawić się również niewielkie zasinienia, które utrzymują się do kilku dni.
Po kilkunastu godzinach zauważalne są już pierwsze odmładzające efekty mezoterapii igłowej, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, a cera odzyskuje naturalny blask i zdrowy wygląd. Dla uzyskania najlepszych efektów rekomenduje się wykonywać mezoterapię w seriach, najlepiej 3-4 zabiegi, przeprowadzane co 2-3 tygodnie. Zabiegi mezoterapii szybko dają widoczne efekty. Przeprowadzane regularnie, opóźniają pojawienie się głębokich zmarszczek i polepszają kondycję cery, która z dnia na dzień staje się bardziej napięta i pełna blasku. Okolice najczęściej poddawane mezoterapii igłowej to: twarz, szyja, dekolt i dłonie, ale w zależności od potrzeb, świetnie sprawdzi się również w innych wybranych rejonach, takich jak ramiona, brzuch czy uda.

Czy mezoterapia boli?
Częsta obawa pacjentów, rozważających poddanie się temu zabiegowi, dotyczy tego, czy mezoterapia boli. Przed wykonaniem zabiegu na powierzchnię skóry nakładany jest specjalny krem znieczulający, minimalizujący doznania bólowe, dlatego podczas wprowadzania preparatu odczuwalny może być jedynie niewielki dyskomfort.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii:
- ciąża i laktacja,
- infekcje,
- aktywna opryszczka,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby nowotworowe w trakcie leczenia,
- leczenie antykoagulantami,
- cukrzyca niewyrównana.
Zalecenia po zabiegu mezoterapii
Po wykonaniu mezoterapii należy unikać ekspozycji na promienie UV oraz stosować krem z filtrem ochronnym, najlepiej SPF 50. Jeśli zabieg dotyczył okolic twarzy, w dniu jego przeprowadzenia niewskazane jest nakładanie makijażu. Odradza się też spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Aż do całkowitego wyleczenia skóry nie należy korzystać z sauny i basenów, ale też zrezygnować z peelingów oraz preparatów o działaniu złuszczającym lub drażniącym.