Z upływem lat usta tracą jędrność i objętość, pojawiają się na nich zmarszczki, a kąciki delikatnie opadają. Wyraz twarzy staje się przez to smutniejszy i bardziej poważny. Z pomocą przychodzi zabieg modelowania ust. Polega on na wprowadzeniu kwasu hialuronowego, dzięki któremu skóra ulega głębokiemu nawilżeniu i wygładzeniu, a same usta stają się pełniejsze i jędrniejsze.
więcej
o zabiegu
Efekty po zabiegu modelowania ust
Pacjenci, którzy decydują się na zabieg modelowania ust, mogą liczyć na widoczne efekty:
- odtworzenia konturów ust,
- wygładzenie warg i okolic ust,
- przywrócenia ich objętości,
- zmiany kształtu i wyrównania asymetrii,
- wypełnienia zmarszczek i uwydatnienia ust,
- głębokiego nawilżenia – co szczególnie ważne jest w okresie zimowym, kiedy usta są spierzchnięte,
- uniesienia kącików ust,
- redukcja otaczających usta zmarszczek.
Efekty modelowania ust zauważalne są natychmiast. W zależności od preparatu mogą się utrzymywać od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie, w celu podtrzymania uzyskanych rezultatów, można wykonać kolejny zabieg. Jeżeli pacjent nie zdecyduje się go powtórzyć, zastosowany preparat ulegnie degradacji i całkowitemu wchłonięciu.
Konturowanie ust i nawilżenie ust
Z wiekiem kontur ust ulega zatarciu. Zaczynają one niknąć w twarzy – tracić swoją objętość, wyrazisty wygląd i naturalną czerwień. Zabieg w wykorzystaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego pozwala przywrócić im zarys oraz podkreślić ich kształt i, dodając objętości, doskonale nawilżyć. W efekcie zmarszczki i wrażenie spierzchniętych ust znikają, a cała twarz nabiera promiennego wyglądu.
Modelowanie ust – na czym polega zabieg?
Modelowanie ust rozpoczyna się od aplikacji znieczulenia powierzchniowego, które zapewnia bezbolesność całej procedury. Zabieg ten wykonujemy w formie iniekcji przy użyciu kwasu hialuronowego – wysokiej jakości wypełniacza o właściwościach wolumetrycznych.
Kolejnym ważnym etapem jest rozmasowanie zaopatrywanej okolicy. Działanie to jest kluczowe, ponieważ pozwala na równomierne rozprowadzenie zaaplikowanego preparatu, a co za tym idzie – na osiągnięcie planowanego efektu wizualnego. Po zabiegu modelowania ust można od razu powrócić do codziennych czynności, ponieważ nie wymaga on długotrwałej rekonwalescencji.
Ile czasu trwa zabieg modelowania ust?
Zabieg trwa od 30 do 45 minut. Po jego wykonaniu może wystąpić przejściowy obrzęk, który utrzymuje się do kilku dni.
Jak pielęgnować usta po zabiegu modelowania?
- unikanie dotykania, oblizywania warg,
- utrzymywanie ust w czystości,
- ograniczenie nadmiernej ekspresji okolicy ust oraz przygryzania warg,
- przez około dwa dni po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspozycji na skrajne temperatury, czyli takich miejsc, jak solarium, sauna, komory zimna, basen,
- rezygnacja ze wzmożonego wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu i palenia papierosów – czynniki te przyspieszają wchłanianie wypełniacza.
W przypadku wystąpienia obrzęku, można zastosować chłodne okłady, uważając aby zbyt silnie nie uciskać zaopatrzonej okolicy i przypadkowo nie spowodować przemieszczenia się materiału.
W okolicach podania wypełniacza przez 4 tygodnie należy wstrzymać się z zabiegami z zakresu laseroterapii z uwagi na możliwą szybszą degradację preparatu. Czas występowania rezultatu skracać mogą także przyjmowane leki, choroby towarzyszące oraz wiek.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Modelowanie ust dedykowane jest wszystkim tym osobom, które chciałyby uwydatnić je, wyrównać asymetrię, wygładzić lub nawilżyć. Istnieją jednak sytuacje, gdy zabieg należy odłożyć a zaliczają się do nich:
- ciąża i czas laktacji,
- opryszczka
- skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- infekcje i aktywne stany zapalne skóry ust i ich okolic,
- nadwrażliwość na używany w zabiegu preparat,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby onkologiczne,
- szczepienie przeciw COVID-19 – zabieg może być wykonany najpóźniej jeden miesiąc przed szczepieniem i najszybciej jeden miesiąc po podaniu ostatniej dawki szczepionki.